O tom zemljištu od 1887. godine brine američko Ministarstvo za prirodne resurse.
Indijanci, takođe, tvrde da je vlada potrošila sredstva koja pripadaju njima, te su zatražili zaštitu svojih interesa sudskim putem.
U sklopu nagodbe vlada će isplatiti 1,4 milijardu dolara pojedinačno svakom od oko 300 hiljada američkih Indijanaca kako bi rešila sva ranija i buduća potraživanja.
Preostale dve milijarde dolara biće uplaćene u fond američkih Indijanaca za otkup i konsolidaciju plemenskog zemljišta koje su izgubile ranije generacije.
"Tu smo da bismo ispravili greške iz prošlosti", izjavio je američki sekeretar za prirodne resurse Ken Selezer najavljujući dogovor, koji treba da odobre Kongres i sud.
Prema postignutoj nagodbi, svaki od Indijanaca koji je tužio državu trebalo bi da dobije najmanje po 1.500 dolara.
Američki predsednik Barak Obama istakao je u saopštenju izdatom povodom postizanja nagodbe, da ono "predstavlja važan korak ka pomirenju korisnika fonda i države i da postavlja osnove za efikasnije uparavljanje imovinom Indijanaca u budućnosti", preneo je Rojters.
Indijanci su podneli tužbu protiv Ministarstva za prirodne resurse pre 13 godina zbog zloupotreba koje datiraju još od 1887. godine. Reč je o imovini koja uključuje četiri miliona hektara u privatom vlasništvu i 19 miliona hektara u vlasništvu idijanskih plemena.
Na tom zemljištu Ministarstvo upravlja novcem koji pristiže u fond od 100.000 ugovora o zakupu, iskopavanja ruda, nafte i gasa, seče šuma, ispaše stoke, rekreacije i drugih poljoprivrednih radova. Novac se potom deli privatnim licima i plemenima.
Iako su Indijanci tvrdili da im vlada duguje 47 milijardi dolara, u jednom trenutku sud je doneo presudu da vlada treba da im nadoknadi svega 456 miliona dolara.
Eloiz Kobel, jedna od glavnih podnosilaca tužbe, inače pripadnica plemena Blekfit (Crna stopala) iz Montane, izjavila je da su Indijanci dobili manje nego što zaslužuju, ali da je dobro što je došlo do postizanja nagodbe jer su neki od podnosilaca tužbe u međuvremenu preminuli.
"Tokom proteklih 13 godina, strane su pokušale da se dogovore mnogo puta, ali bez uspeha", izjavio je američki državni pravobranilac Erik Holder.
"Danas smo okrenuli stranicu. Nagodba je pravedna za oštećene, odgovorna prema Sjedinjenim Američkim Državama i obezbeđuje napredak u budućnosti", istakao je on a preneo Rojters.
Prema postignutoj nagodbi, Indijancima će biti obezbeđeno i 60 miliona dolara za stipendije kako bi imali lakši pristup visokom obrazovanju. Kongres bi trebalo da odobri sporazum do kraja meseca.