Sačekuša u Štrpcu: Direktora i radnike Lole isterali na ulicu

0

Kopija dopisa Ministarstva lokalne samouprave
 

Direktora fabrike Milana Stojčetovića, informisali su da je slobodan i nezaposlen, kao i svi ostali radnici, i objasnili mu da za bilo kakvu vrstu potraživanja mogu da se obrate Kosovskoj agenciji za privatizaciju.

 

Rasljeni na ulici

Nikola Krstić, zamenik gradonačelnika opštine Štrpce dodaje da predstavnici KAP insistiraju da se vode jedino zakonom, ne želeći pritom da malo šire sagledaju situaciju. Obično se pojave kada je stvar već gotova donoseći loše vesti, i još posebno naglašavaju da nemaju nikakvu obavezu da dođu, već da je to njihova dobra volja.
– Nije sve crno ili belo. Situacija je jako kompleksna i zahteva maksimalnu posvećenost najboljem mogućem rešenju. Na primer, oni u isti koš staljvaju objekat stare robne kuće i hotel Junior gde, ne svojom voljom, već punih 15 godina žive interno raseljena lica. Tu ima porodica i sa malom decom. Je l’ to korektno? Šta će sa tim ljudima biti? Je l’ treba da ostanu na ulici?

U opštini Štrpce su u šoku. Pre više od mesec dana uspeli su da odlože privatizaciju i likvidaciju nekoliko društvenih preduzeća, između ostalih i "Lole", Mladosti, Zadruge, hotela Junior, Lahor i Građevinara, ali sada gotovo ništa ne mogu da urade da taj proces zaustave.

Na pitanje kako je došlo do toga da se nakon intervencije opštine Štrpce imovina ipak prodaje, kažu i oni bi voleli da dobiju odgovor.

– Upravo juče nam je stigala kopija dopisa kojim Ministarstvo lokalne samouprave traži od Kosovske agencije za privatizacuju da donese odluku povodom zahteva opštine Štrpce da neka imovina društvenih preduzeća pređe u vlasništvo opštine. Umesto odgovora, odnosno odluke koju smo željno iščekivali, predstavnici KAP juče su bez najave sa obezbeđenjem došli u fabriku "Ivo Lola Ribar" i obavestili radnike da je to preduzeće zvanično u likvidaciji, kaže Nikola Krstić, zamenik gradonačelnika opštine Štrpce.

On ocenjuje da takav način postupanja nije dobar i može samo negativno da utiče na celokupnu situaciju:

– KAP ima čvrstu nameru da sve rasproda i bojim se da će to i učiniti. Imajući u vidu žar kojim to rade, mislim da će se to desiti veoma, veoma brzo. A uslovi prodaje su tek loši. To nije klasična privatizacija, već oni prvo izvrše likvidaciju preduzeća bez prethodne procene vrednosti imovine, i to je najgora je solucija i za preduzeće i radnike.

Krstić ističe da je poražavajuće za svaku lokalnu samoupravu da gotovo ništa ne može da uradi povodom toga.

– S obzirom da opštine nemaju pravne mogućnosti da privatizaciju spreče, mi smo pokušali da delove imovine određenih preduzeća istrgnemo iz tog procesa. Tako je Skupština opštine donela odluke o proglašenju određene imovine društvenih preduzeća imovinom od opšteg interesa, slala brojne zahteve, pisma, molbe KAP-u, vladi Kosova, međunarodnim predstavnicima, ali sluha, čini se, nema dovoljno.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here