U organizaciji Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu, kao i podršku Pokrajinske vlade Vojvodine, u Novom Sadu je organizovan Sajam zavičaja, manifestacija koja već četvrtu godinu okuplja Srbe iz celog regiona.
Prema rečima Aleksandra Đedovca, direktora Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu, Sajam zavičaja je “sabor koji omogućava organizacijama i pojedincima koji deluju u oblastima negovanja tradicija, promocije privrednih potencijala i očuvanja kulturnog nasleđa svog zavičaja da se međusobno upoznaju, povežu i udruže”.
Ove godine predstavilo se 120 izlagača iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Hrvatske i Crne Gore, kao i više od 25 kulturno-umetničkih društava iz Srbije i zemalja regiona.
Svi su imali priliku da predstave vrednosti svoga kraja tradicionalnim proizvodima, ali i kroz specifične kulturne osobenosti i turističke potencijale.
Ovogodišnji Sajam zavičaja je zabeležio rekordan broj posetilaca, a Milojko Budimir, generalni sekretar Udruženja Srba iz Hrvatske, navodi da je ova manifestacija jedinstvena prilika da se Krajišnici i u zimskim mesecima okupe na jednom mestu.
– Rasuti na sve četiri strane sveta, uglavnom se susrećemo tokom leta u svojim zavičajima, a najčešće kada su tužni događaji, kada na poslednji put ispraćamo sunarodnike. Ovaj sajam je prilika ne samo da istaknemo sve one važne specifičnosti naših zavičaja, već i da sa ponosom istaknemo naše srpske korene. Otuda je ovaj sajam bio zaista sabor našeg bogatstva. Svega je bilo u izobilju: i hrane i pića, ali pre svega našeg naroda i našeg duha krajiškog. Koliko smo mi prognani željni svog zavičaja svedoči i činjenica da je na sajam došao i Jovo Kablar, nekadašnji gradonačelnik Knina, koji ima 90 godina – nadahnuto objašnjava Milojko Budimir.
Na sajmu su, kao i svake godine, posetioci mogli da pronađu više proizvoda za svoje domove, ali i da probaju specijalitete, po kojima su neki predeli naseljeni Srbima specifični. Osim u hrani i dobrom piću, posetioci su uživeli i u jedinstvenim nastupima kulturnih društava koja neguju srpsku tradiciju.
Predstavljeni su stari zanati, prikazane narodne nošnje, muzički instrumenti i različite rukotvorine, a pokazano je folklorno nasleđe praktično iz svih krajeva Srbije i zemalja regiona. Nosioci kulturno-umetničkog programa bila su deca i mladi na kojima ostaje obaveza da sačuvaju tradiciju i kulturno nasleđe srpskog naroda i da ga prenesu narednim generacijama.
Čuvamo identitet
Miodrag Linta, narodni poslanik i predsednik Saveza Srba iz regiona, od početka podržava Sajam zavičaja. On za “Vesti” ocenjuje da je ova manifestacija mesto promovisanja kulture, običaja, tradicije, gastronomskih specijaliteta i ostalih specifičnosti Srba iz regiona.
– Važno je da krajiški Srbi i ostali Srbi iz regiona čuvaju tradiciju i običaje kako bi se sačuvao identitet našeg naroda koji živi na Zapadnom Balkanu. Prognani Krajišnici se sa posebnim emocijama sećaju svoga starog kraja i čuvaju svoje običaje. Ali, naši Krajišnici pamte i razlog zbog kog su proterani sa vekovnih ognjišta i zbog čega su mnogi od njih stradali – ističe Linta i dodaje da je od posebne važnosti da Srbi, ma gde živeli, prenose na mlađa pokoljenja svoje običaje, tradiciju i veru.
– To je garancija da će trajati i da nikada neće zaboraviti krajeve u kojima su se rodili i iz kojih potiču – naglašava Miodrag Linta.
Sir sa Šare, vina iz Orahovca
Kancelarija za Kosovo i Metohiju predstavila je na sajmu autentično gastronomsko i kulturno nasleđe južne srpske pokrajine, uz degustaciju tradicionalnih domaćih proizvoda lokalnih poljoprivrednika.
Preduzeće Metohija posetiocima ovog sajma predstavilo je vina različitih vinarija iz čuvenog vinogradarskog kraja Velike Hoče, koje neguje viševekovnu tradiciju gajenja vinove loze i proizvodnje vina, a Zemljoradnička zadruga Zubin Potok je gostima omogućila degustaciju šarskog sira koji je takođe autentičan proizvod južnog dela Kosova i Metohije.
Na bogatoj trpezi štanda Kancelarije za KiM našli su se i drugi domaći proizvodi: džemovi, voćni sokovi, sušeno voće, med, zimnica i ostali lokalni specijaliteti.
Veselin Kočanović, zamenik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, izjavio je da Kancelarija već godinama ulaže velike napore u promovisanju srpske kulture, običaja, tradicije, gastronomskih specijaliteta, turističkih potencijala i ostalih specifičnosti naše južne pokrajine.
“Na ovakvim manifestacijama pomažemo da se što uspešnije afirmišu privredni, kulturni i turistički potencijali, ali i ne zaborave i dobri stari ukusi domaćih sokova, džemova, vina, rakije, zimnica i drugih proizvoda koji su i danas ostali autentični, poput šarskog sira i orahovačkih vina”, ističe Kočanović.