Pixabay.com

Do sada je u Srbiji prema zvaničnim podacima korona virusom zaraženo više od 12.000 ljudi, a preminulo više od 250. Broj zaraženih više nije trocifren kakav je bio ranijih meseci, ali i dalje svakodnevno imamo novozaražene. O drugom talasu se priča od kada su se pojavili prvi zaraženi. Teorije su razne, ali niko sa sigurnošću ne može da tvrdi da li će ga biti, kada, i kako će on izgledati.

Dok jedni kažu da će drugi talas stići na jesen, i da će biti značajno blaži nego ovaj talas koji još uvek drma ceo svet, drugi smatraju da može biti čak i opasniji.

Planetarni problem

Epidemiolog prof. dr Zoran Radovanović za “Vesti” ističe da je vrlo teško davati ikakve prognoze o drugom talasu.

– Svi mi koji se bavimo epidemijama možemo samo da nagađamo. Sve što se do sada čulo u medijima o drugom talasu korona virusom rečeno je na osnovu iskustava sa nekim drugim virusom. Ali činjenica je da sva iskustva mogu biti od pomoći, ali i ne moraju. Pojava svakog novog virusa je priča za sebe. Tek kada virus ima nekoliko talasa, onda može da se govori o njegovom ponašanju, tj. šta se od njega može očekivati. Zbog toga je veoma teško dati bilo kakve prognoze – rekao je Radovanović.

Kako kaže, razvoj situacije zavisi od toga šta će se događati u celom svetu.

– Kako se bolest bude razvijala u svetu, tako će se odraziti i u Srbiji. Imali smo sreće da smo u prvom talasu imali vremena da se pripremimo, jer smo pre pojave prvih zaraženih već videli kako se situacija razvijala u drugim zemljama. Iskreno se nadam da ćemo spremno dočekati i drugi talas ako ga bude. Mnoga predviđanja kažu da drugi talas možemo očekivati na jesen, ali ja sam bliži verovanju da će se to desiti krajem ove i početkom sledeće godine. Deca će na jesen krenuti u školu, a svi znamo da je to veliki uzročnik širenja zaraze. Tada je potrebno neko vreme da se virus pojavi, raširi i manifestuje, tako da je kraj godine po mojoj proceni trenutak kad treba da budemo posebno na oprezu – kaže Radovanović.

Ističe da se pribojava toga da drugi talas može biti i jači, jer i dalje korona virus poznajemo veoma malo, i ne znamo u šta se može pretvoriti.

– Za pojavu drugog talasa imamo mnogo indikacija. Nemamo kolektivni imunitet. Sigurno je broj zaraženih veći od broja poznatih slučajeva, ali to i dalje nije dovoljna brojka da bismo mogli da pričamo o kolektivnom imunitetu. Iako se epidemije ne mogu porediti, nije na odmet podsetiti da je kod najveće epidemije španske groznice pre više od 100 godina baš drugi talas bio i najfatalniji – podseća Radovanović.

Slabije se prenosi

Takođe, on dodaje da su mere koje je Vlada Srbije sprovela mnogo pomogle da se smanji mogućnost prenošenja. To ne znači da je smanjena virulentnost COVIDA-19, on je i dalje podjednako ubojit, ali slabije se prenosi.

Doktor Radovanović smatra da zbog privrede rigidnost mera nikad neće biti na ovom nivou kao sada, pa nas čeka, prema njegovim rečima, vera u samodisciplinu ljudi i njihovu svest da se moraju štititi.

Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” Darija Kisić Tepavčević rekla je za medije da je o drugom talasu teško govoriti, jer prvi talas još uvek traje.

– O drugom talasu možemo da pričamo onog momenta kad vidimo da više nema prijavljenih, pa da imamo novo razbuktavanje.

Čak i ako se vrati, po njenom mišljenju, to nikad neće moći da bude tako veliki i nagli skok kao što je to bilo prvi put. Sa druge strane iz objektivnih razloga ne može zato što sada znamo i šta nas očekuje, pripremljeni smo, imamo mnogo više iskustava nego što smo imali na početku – kazala je Kisić Tepavčević.

Kako napominje, virus je nepoznat, još nedovoljno istražen, pa sve prognoze treba uzeti sa rezervom.

– Zato treba da nastavimo da se pridržavamo mera i sačuvamo se koliko god možemo. Samodisciplina je najbolja prevencija – zaključila je Kisić Tepavčević.

Da se uključi privatni sistem

Savez za zdravstvo Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) dostavio je Vladi Srbije, Ministarstvu zdravlja, Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje i Agenciji za lekove i medicinska sredstva predlog mera koje imaju za cilj da spreče negativne posledice u slučaju pojave drugog talasa virusa korona. Ključna preporuka je definisanje procedura u zdravstvu u kriznim situacijama kako bi se izbegle nestašice zaštitne opreme i pojedinih lekova i omogućio interventni uvoz medicinskih sredstava.

U slučaju pojave novog talasa COVIDA-19 važno je uključiti kapacitete privatnih zdravstvenih ustanova za pregled pacijenata kako bi se rasteretili državni domovi zdravlja, a građanima omogućio brži dolazak do medicinske usluge.

Kapaciteti privatnog sektora mogli bi da se koriste i za testiranje građana na prisustvo virusa korona, odnosno uzimanje briseva i slanje uzoraka na PCR testiranje u laboratorije.

Vakcina neće biti rešenje

Dr Radovanović ističe da vakcina o kojoj se govori ne može biti rešenje za drugi talas korona virusa.

– Ako se vakcina pojavi, to će se u Srbiji dogoditi tek iduće godine. Prosto nije realno da bude dostupna tako brzo, tako da vakcina neće biti opcija na jesen – zaključio je Radovanović.