Svake godine posle Evropske Smotre srpskog folklora “Vesti” su danima na svojim stranicama predstavljale učesnike manifestacije koja okuplja mlade Srbe iz svih delova Evrope, ali i sveta.
Ove godine virus korona je pomutio planove celom svetu, pa tako i mladim folklorašima koji su se uveliko pripremali za jubilarnu 25. smotru koja je trebalo da bude održana u Parizu. Takmičenje je otkazano, a kulturno-umetnička društva nestrpljivo čekaju sledeću godinu i nadaju se da ih tada ništa neće omesti da se u nošnjama popnu na scenu.
Gde su i šta rade folkloraši ovog leta, da li ih je korona sprečila da povedu kolo, makar i u dnevnoj sobi, “Vesti” su se potrudile da saznaju.
Sa Miloradom Beljićem (31) smo se upoznali 2019. tokom Smotre u Beogradu, gde je stigao sa svojim KUD-om “Karađorđe” iz Berna. U “Karađorđu”je obuo opanke prvi put kao dečak, a nije ih skinuo ni dan-danas. On je igrač koji ostavlja srce na sceni, ali i predsednik KUD-a koji je njegov drugi dom. Ovogodišnje otkazivanje Smotre ga je razočaralo.
– Svi smo bili razočarani, ne samo zato što smo se dugo pripremali za kvalifikacionu Smotru u Švajcarskoj, gde bismo, nadamo se, overili vizu za Pariz, već i zato što smo se radovali što ćemo videti Grad svetlosti i družiti se sa igračima iz drugih društava. Smotre su uvek mesto gde se stvaraju prelepe uspomene – kaže za “Vesti” Milorad.
Kako kaže, ostao je strah kako će svet izgledati posle ovoga, kako u folkloru, tako i uopšte.
– Teško može da se priča o nekoj normalizaciji, jer se brojevi zaraženih stalno menjaju. O planovima za sledeću godinu i sledeću Smotru ne možemo da pričamo, jer ne možemo da znamo šta će biti. Ostaje samo nada da ćemo sledeće godine da se družimo i okupljamo na Smotri kao i u godinama koje su iza nas – navodi naš sagovornik.
Kada je korona virus u Švajcarskoj uzeo maha, probe su bile prekinute.
– Morali smo da se pridržavamo mera i to nam je teško palo. Jedva sam čekao da se vratimo u salu. Sada ponovo vežbamo uz dodatna sredstva dezinfekcije. Svima nama u KUD-u su nedostajalii folklor i druženja na probama. Nadamo se da Vlada Švajcarske neće uvoditi strože mere i da ćemo moći da nastavimo probe – rekao je Milorad.
Kako kaže, rad u KUD-u ga ispunjava i veoma raduje.
– Ove godine prvi put u našoj istoriji kao društvo slavićemo slavu, istu onu koju je slavio Karađorđe. Želimo i tim korakom da učimo decu našoj tradiciji, veri i običajima. Reč je o slavi Sveti Kliment Rimski i obeležava se 8. decembra, čemu se veoma radujemo.
Korona ga nije sprečila da dođe u Srbiju.
– Dok se moglo putovati, posetio sam Srbiju i rodbinu. Odmor tokom letnjih meseci sam iskoristio kako bih sa devojkom otišao na kratako do Francuske, gde smo nekoliko dana uživali na moru – ispričao je Milorad.
Sada je, kako kaže, okupiran obavezama oko KUD-a, pa će neka nova poseta Srbiji morati da sačeka.
Ponosan na poreklo
Kada smo se sreli sa Miloradom u Beogradu prošle godine, ispričao nam je kako je počeo da igra folkor.
– Pre četvrt veka kada sam bio dečak, u Bernu je narod počinjao da se okuplja oko folklora, pa su moji roditelji poželeli da probam i ja da igram, da vide da li će mi se dopasti. To je preraslo u veliku ljubav, u volju da i ja učestvujem u tom okupljanju. Naravno, bez njihove podrške ne bih uspeo ništa, a na kraju krajeva, neko je morao i da me vozi na te probe – kroz osmeh nam je ispričao.
Rodio se u Bernu, ali osećaj pripadnosti srpskom narodu nikad nije izgubio.
– Moj otac je iz Gornjeg Milanovca, a majka iz Ljiga. Od rođenja idem redovno tamo i uvek se osećam kao kod kuće. Kad god sam nastupao za ovih 25 godina u Srbiji, bake i deke su se trudile da dođu da vide moj nastup. Znam da su veoma ponosni na mene – kaže Milorad.
Nošnja donela ljubav
Milorad je zahvaljujući folkloru upoznao i devojku Valentinu. Ljubav prema tradiciji, putovanjima i druženjima izrodila je i ljubav između ovo dvoje mladih ljudi, koji će, kako se Milorad nada, na neku od narednih Smotri doći kao muž i žena.