Patrijarh moskovski i cele Rusije, koji će u Beogradu razgovarati sa rukovodstvom Srpske pravoslavne crkve i državnim rukovodstvom, izrazio je nadu da će ti susreti pomoći da se odnosi kreću napred.
"Naše crkve su vezane, da očuvaju poverenje među narodima, što ima veliki značaj", rekao je Kiril novinarima po dolasku.
Patrijarh Kiril je takođe izrazio veliko zadovoljstvo što stupa "na ovu zemlju" i rekao da se oseća kao kod svoje kuće.
– Rusiju i Srbiju i narode dve zemlje povezuju istorija i kultura, kao i zajedinčko ratovanje, naveo je Kiril.
Patrijarh Kiril se po dolasku uputio u Sabornu crkvu, a zatim u Rektorat, gde mu je dodeljen počasni doktorat Univerziteta u Beogradu.
On je prilikom uručenja doktorata upozorio na "dehristijanizaciju Evrope" i "hegemoniju sekularnih standarda", kao i na "apokaliptične razmere odbacivanja pojma greha".
Kiril je na svečanosti u Rektoratu beogradskog univerziteta takođe rekao da "ne može biti slobode bez odgovornosti pred bogom" niti "prava bez moralne odgovornosti".
Zvanje počasnog doktora Kiril je dobio na predlog naučno-nastavnog veća Pravoslavno-bogoslovskog fakulteta u Beogradu, a u obrazloženju koje je pročitano pred brojnim velikodostojnicima i drugim zvanicama, visoko zvanje mu je pripalo "za ukupno životno delo i podvig" i "naučno-bogoslovske zasluge".
Pošto je primio svečani doktorat, Kiril je rekao da mu je izuzetno bitno što je tu titulu dobio u Srbiji, koja je "draga srcu svakog Rusa".
Patrijarh moskovski je podsetio na kulturne i istorijske veze dva naroda, koje spaja i zajednička, pravoslavna vera.
On je ukazao da je Rusija bila čvrst oslonac pravoslavlja u svetu, da se za vreme cara Ivana Groznog zalagala kod turskog sultana Sulejmana da se srpske crkvene svetinje ne diraju, i da je imala ključnu ulogu u oslobađanju Balkana od Turaka i srpsko sticanje nezavisnosti.
Kiril je takođe podsetio da je Rusija ušla u Prvi svetski rat kao saveznik Srbije, i da su ruski emigranti, posle Oktobarske revolucije 1917. godine, naišli u Srbiji na veliko gostoprimstvo i prihvatili je kao novu domovinu.
Ruska crkva i država – oslonac Srbiji
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić istakao je u razgovoru sa Njegovom svetošću patrijarhom moskovskim i cele Rusije Kirilom da je hrišćanstvo na velikim izazovima, ali da Srpska pravoslavna crkva (SPC) ima veliki oslonac u Ruskoj pravoslavnoj crkvi (RPC), a država Srbija u Ruskoj Federaciji.
Nikolić je naglasio da je odluka patrijarha Kirila da donira izradu mozaika u Hramu Svetog Save na Vračaru znak koliko su narodi i crkve povezani, saopšteno je iz kabineta predsjednika Srbije.
Patrijarh Kiril je naglasio da su dva naroda u prošlosti delila junačke i tragične trenutke i nikada nisu bili suprostavljeni i naglasio da su SPC I RPC veoma povezane.
"Rusija zajedno sa Srbijom doživljava ono što se dešava srpskom narodu na Kosovu i Metohiji", poručio je poglavar Ruske pravoslavne crkve.
U subotu bi partijarh moskovski i cele Rusije trebalo da osvešta spomenik caru Nikolaju Drugom i posetiti Rusko groblje u Beogradu. U nedelju u 9 časova biće organizovana liturgija u Hramu Svetog Save.
Vučić zahvalio za donacijuAleksandar Vučić i patrijarh Kiril
Premijer Srbije Aleksandar Vučić zahvalio se večeras Njegovoj svetosti patrijarhu moskovskom i cele Rusije Kirilu za donaciju ruske Vlade, koja je po nalogu predsjednika Rusije Vladimira Putina usmjerena na završetak radova za unutrašnje ukrašavanje Hrama Svetog Save na Vračaru. |