pixabay.com

Doktorka Elizabeta Ristanović rekla je za da je sputnjik 5 prva vakcina koj je cilj da smiri paniku, da stiša pandemiju kako bi svet nastavio tamo gde je stao.

Trka za vakcinom protiv covida 19 koji je u svakom smislu usporio celu planetu odavno je prerasla medicinske okvire i preselila se u geopolitičke vode.

Na momente se čini da je od toga koliko života vakcina može da spasi, važnije ko će poneti laskavu titulu prvog, pokazati svetu da je glavni, najbrži i tako obezbediti međunarodni ugled i na tom polju, prenosi RTS.

Tako je Putinova izjava da je Rusija prva registrovala vakcinu sputnjik 5 odmah naišla na nepoverenje zapadnih zemalja i priličnu obazrivost SZO.

Vakcinu je proizveo Institut “Gamalej” sa Ministarstvom odbrane, a primila ju je i Putinova kćerka. Barem on tako tvrdi.

Doktorka Elizabeta Ristanović, molekularni biolog i fiziolog na VMA, rekla je za RTS da je “Gamalej” poznati ruski institut za mikrobiologiju, a koliko je kredibilan govori i ime naučnika koje nosi.

– To je vrlo kredibilan institut koji ima svoju istoriju. Nikolaj Gamalej je otac mikrobiologije, on je bio đak Pasterovog instituta i on je prvi u Rusiju doneo vakcinu protiv besnila – rekla je doktorka Ristanović.

Navela je i da je carica Katarina Velika prva primila vakcinu protiv variole.

Prema njenim rečima, Institut “Gamalej” je jedini u svetu dobio lecencu za vakcinu protiv ebole, upravo na platformi na kojoj je proizvedena i vakcina protiv kovida 19, na adenovirusnoj platformi.

Istakla je da je vakcinu protiv ebole primilo oko 2.000 ljudi u Gvineji.

Takođe, kaže, naučnici sa tog instituta su intenzivno radili i na prizvodnji vakcine protiv gripa, sarsa i mersa i verovatno su ta iskustva iskoristili i za ovu vakcinu.

Ono što im se najviše zamera jeste to da treća faza kliničkog ispitivanja nije sprovedena.

Koliko je vakcina efikasna i bezbedna

Na pitanje da li ta treća faza može da pokaže da je vakcina neefikasna ili čak nebezbedna, doktorka je odgovorila da će vreme dati svoju reč.

– Što se tiče ove vakcine, sudeći po mehanizmu, odnosno platformi na kojoj je prizvedena, može se reći da je bezbedna, što se tiče njene efikasnosti o tome će se suditi na osnovu imunoodgovora, odnosno zaštite koju pruža – rekla je doktorka.

Platforma na kojoj je proizvedena je adenovirus, koji često izaziva prehlade kod ljudi, a koji je ovde iskorišćen kao nosač gde je ugrađen mali deo genoma koji može da isprovocira imunoodgovor na koronavirus, objasnila je doktorka.

– Nema proizvodnje efikasne vakcine, niti bilo koje vakcine bez prethodne spoznaje imunoodgovora, i te relacije koja postoji između patogena i imunoodgovora čoveka, koji vrlo kompleksan – istakla je Ristanovićeva.

Ovo je prva vakcina

Prema njenim rečima, ovo je radna vakcina, prva vakcina koja pre svega ima za cilj da smiri paniku, da stiša pandemiju i da svet nastavi tamo gde je stao.

Da li će biti efikasnijih vakcina u budućnosti, verovatno da, kaže doktorka i dodaje da mnogi instituti u Rusiji rade na proizvodnji drugih i drugačijih vakcina, a da mnogi instituti u svetu rade na sličnim platformama.

– Koliko će trajati imunoodgovor zavisi od mnogo faktora, jer sada možemo da sudimo samo iz sličnih iskustava, a iskustva se odnose na prethodne epidemije sličnih virusa – navela je doktorka.

– Istraživanja pokazuju da imunitet u smislu humuralnog imuniteta antitela traje dve do tri godine, a celularni, odnosno memorijski T-limfociti dugo rezistiraju, čak i godinama nakon kontakta – navela je doktorka Ristanović.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here