U vesti iz Brisela ruska državna agencija je, pozivajući se na izvore, navela je da se NATO “ne protivi razmatranju tog dokumenta u okviru Saveta Rusija-NATO“, ali da smatra da “za tu diskusiju više odgovara OEBS“.
Međutim, Rusi su decidno protiv takovog predloga i zalažu se za direktan dijalog sa evropskim državama, SAD, Evropskom unijom i NATO, o inicijativi ruskog predsednika za sklapanje novog sporazuma o evropskoj bezbednosti, smatrajući da se OEBS za poslednjih 15 godina diskreditovao kao organizacija koja je u stanju da rešava praktična bezbednosna pitanja.
“Postojeće međunarodne organizacije – NATO, EU i OEBS, nisu efikasne i univerzalne“, izjavio je i danas predsednik spoljnopolitičkog odbora ruske Dume (donjeg doma parlamenta) Konstantin Kosačov, dodajući da je „dovoljno navesti kao primer situaciju sa Kosovom, koju nijedna od tih organizacija nije mogla da spreči“, a sitauciju na Kakvazu “nijedna od međunarodnih struktura ne može rešiti do sada“.
Kosačov je za dnevnik „Izvestija“ rekao je da je upravo na predupređivanje mogućih vojnih pretnji i usmeren novi sporazum. Taj list navodi da je glavni princip iz novog sporazuma da se ne jača sopstvena, na račun slabljenja bezbednosti drugih zemalja, a da Medvedev predlaže potpisivanje novog dokumenta koji bi postao ne samo simbol okončanja „hladnog rata“, već i stvoriti novu arhitekturu bezbednosti u svetu.
Postojeći mehanizmi bezbednosti u Evropi su smešniDnevnik “Gazeta“ prenosi ocenu zamenika direktora Instituta za zemlje Zajednice Nezavisnih Država Vladimira Žarihina da je Moskva pripremila dobar dokument, uporediv sa Sporazumom iz Helsinkija, koji direktno ukazuje na neefikasnost postojećih mehanizama bezbednosti u Evropi. |