pixabay.com
Moskva

Kremlj žali što mržnja prema Rusiji zaslepljuje neke poljske političare, kao i predsednika te zemlje, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov povodom novih oštrih reči Andžeja Dude na račun Rusije.

– Imamo loše mišljenje o takvoj retorici, ona nam se ne dopada i nećemo je prihvatiti – prokomentarisao je Peskov izjavu Dude koji je tokom posete Gruziji oštro govorio o Rusiji zbog njenih navodnih agresivnih postupaka, nazivajući je „nenormalnom državom“ i „zemljom-agresorom“.

S tim u vezi, portparol je istakao da je Rusija prijateljski nastrojena zemlja, snažna i potpuno nezavisna država koja ima samopouzdanje.

– S obzirom da poseduje te osobine, Rusija traži prijateljski odnos ka obostrano korisnoj saradnji sa svim susedima, uključujući Poljsku. Žalimo što mržnja prema našoj zemlji, na žalost, zaslepljuje neke poljske političare, uključujući predsednika, i ne pruža im priliku da pokažu političku mudrost – zaključio je Peskov.

Varšava i dalje peva ariju vazala

Optužbe poljskog lidera na račun Moskve prokomentarisao je i predsednik odbora za međunarodne poslove ruske Državne dume Leonid Slucki.

Kako je rekao, Duda je time pokazao zabrinutost Poljske uoči rusko-američkog samita da bi mogli da budu preduzeti i najmanji koraci za normalizaciju dijaloga Rusije sa Zapadom.

Kako kaže, „Poljska nastavlja da peva ariju vazala i da trguje rusofobijom, a „sve izjave predsednika Dude nemaju nikakve veze sa realnošću“.

– Iz toga proizilazi još jedna u nizu antiruska histerija, izjave o ‘nenormalnosti’ i pozivi na ‘odlučne akcije međunarodne zajednice’ – smatra Slucki.

Zaharova odgovorila predsedniku Poljske

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je, komentarišući skandaloznu izjavu poljskog predsednika Andžeja Dude o Rusiji, podsetila na dejstva poljskih vojnika u Iraku.

– Irak je, na početku američko-natovskog rata protiv ove zemlje, bio podeljen na četiri vojne zone. Jedna zona je predata pod komandu poljskog kontingenta. U Iraku su bili raspoređeni poljski garnizoni. Ukupan broj poljskih trupa u toj zemlji od 2003. do 2005. godine iznosio je oko 1.700 vojnika, a koliko se sećam, kasnije je povećan do 2.400 – napisala je portparolka na Fejsbuku.

Poljski vojnici su nekoliko godina u Iraku ubijali ne samo Iračane, već i braću po oružju, naglasila je ona.

Tako je, na primer, 8. juna 2004. godine na području grada El Suvaira ueksploziji vozila poljskog vojnog kontingenta koje je prevozilo eksploziv poginulo šest pripadnika okupacionih snaga (tri pripadnika inženjerske jedinice Slovačke, dva poljska vojnika i jedan letonski vojnik) – dodala je Zaharova.

Poljske trupe su 2008. godine otišle sa Bliskog istoka.

Predsednik Rusije Vladimir Putin više puta je nazvao „rusku pretnju“ izmišljotinom onih koji „žele da profitiraju od svoje uloge prvih redova u borbi protiv Rusije da bi za to dobili nekakve bonuse i beneficije“.

Inače, predsednik Poljske je više puta imao oštre izjave na račun Rusije. Nije se uzdržao od antiruske retorike i tokom govora povodom Dana ustavnosti države početkom maja, kada je Rusiju nazvao „neprijateljem slobode”.

Ruski lider Vladimir Putin je zapadnim političarima ukazivao da su rusku pretnju „izmislili oni koji žele da se bogate na račun svoje uloge prvolinijskih boraca sa Rusijom i da na osnovu toga dobijaju bonuse i preference”.

Podsetimo, Kremlj i Bela kuća saopštili su u utorak da će sastanak ruskog i američkog predsednika, Vladimira Putina i Džoa Bajdena, biti održan 16. juna u Ženevi.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here