Prošle godine, ruski naftaši su proizveli 494,2 miiona tona nafte, a 2008. godine 488,1 milion tona, podsetio je Rojters. Sečin je takođe izjavio da ostaju na snazi nulte izvozne carine za naftu koja se ekspoatiše iz nalazišta u istočnom Sibiru.
Ruska proizvodnja gasa je u januaru premašila nivo iz istog meseca lane, dostigavši 63,95 milijardi kubnih metara. Januarska eksploatacija gasa je veća i od decembarske, kada je dostigla 62,49 milijardi kubnih metara. |
Manjak u budžetu nastao zbog anuliranja izvoznih carina za naftu, Rusija će pokušati da nadoknati alternativnim prihodima petrohemijskog sektora u visini od 70 milijardi rubalja (2,3 milijarde dolara), rekao je Sečin.
U nastojanju da privuče kompanije na eksploataciju "tečnim zlatom" bogatog istočnog Sibira, ruska vlada je od decembra 2009. godine na neodređeno vreme ukinula izvozne carine za naftu iz 13 tamošnjih nalazišta i obećala da se na listi bescarinskog izvoza uskoro naći još devet nalazišta.
Rusija, koja je prošle godine izbila na prvo mesto po eskploataciji nafte u svetu, u januaru je smanjila proizvodnju na 42,47 miliona tona, ili 10,4 miliona barela dnevno, sa rekordnih 42,9 miliona tona u decembru 2009.
Rusija za sada ostaje jedina zemlja u svetu koja proizvodi više od deset miliona barela nafte dnevno. Po izvozu nafte Rusija je prošle godine premašila Saudijsku Arabiju i postala svetski izvoznik broj jedan. U celoj 2009. godini Rusija je povećala izvoz nafte na 237,36 miliona tona.