EPA/Maxim Shipenkov
Moskva

Rusija će izgubiti energetsku bitku koju vodi protiv Zapada, smatra Fatih Birol, izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju (IEA), koji takođe ocenjuje da će ova zima za svet biti teška, a “iduća bi mogla biti još teža”.

– Neposredno pre invazije na Ukrajinu oko 65 posto ukupnog ruskog izvoza gasa išlo je u Evropu. Evropa je bila daleko najveće tržište, najveći ruski klijent, a Rusija je zauvek izgubila ovog najvećeg klijenta – rekao je Birol u intervjuu za “Juronjuz”

Na pitanje da li Rusija može da zameni evropske klijente onima iz drugih regiona, Birol je rekao da to neće biti lako jer veliki deo ruskog gasa potiče iz zapadnog Sibira i zatim gasovodima teče u Evropu.

On je potvrdio da bi izgradnja potpuno novih gasovoda do Kine ili Indije mogla potrajati i do dest godina i da bi iziskivala puno tehnologije i ulaganja.

– Ne prodajete luk na pijaci, već prirodni gas. To je drugi posao – kazao je Birol.

Međunarodna kriza neviđenih razmera

Birol je govoreći o međunarodnoj krizi rekao da je reč o krizi neviđenih razmera i opsega, koja izaziva pustoš u svim delovima sveta.

– Nalazimo se usred prve istinski globalne energetske krize. Naš svet nikada, ali nikada nije svedočio energetskoj krizi ove dubine i ove složenosti. Sedamdesetih godina prošlog veka imali smo naftnu krizu, ali to je bila samo nafta. Sada imamo naftu, prirodni gas, ugalj, struju. Razlog je vrlo jednostavan: Rusija je najveći izvoznik energije u svet – rekao je šef IEA.

Birol opisuje Evropu kao “epicentar” oluje i navodi da je pogrešno što se ona desetinama godina oslanjala na jeftina ruska goriva.

Šef IEA rekao je da će kontinent moći da prebrodi nadolazeću zimu bez većih šteta u privrednom i društvenom smislu, ali samo ako zima ne bude preduga i prehladna. Međutim, izrazio je veću zabrinutost zbog iduće zime i zime 2024. godine.

Naveo je da njegovu zabrinutost izazivaju tri stvari: nedostatak ruskog gasa u Evropi, privredni oporavak Kine i stroži uslovi na tržištima prirodnog tečnog gasa.

– U sledećih nekoliko godina moramo biti spremni da se suočimo sa nestabilnim i visokim cenama energije i moramo da pronađemo rešenja. Da budem vrlo iskren, ova zima će biti teška, a iduća bi mogla biti još teža – zaključio je Birol.

6 COMMENTS

  1. Pogrešno je što je Evropa kupovala jeftiniji Ruski gas, a ispravno je što je sama sebi uvela sankcije, zatvorila Severni tok 2 u koji je sa Rusima finansirala milijarde i izabrala skuplji tečni gas koga nema dovoljno na tržištu a i nema dovoljno terminala, niti tankera – Evropa je sama izabrala propast umesto da se od 2014. godine zalagala za sprovodjenje Minskih sporazuma !!!
    PS gde samo nalazite ove belosvetske čudake koji daju nesuvisle izjave???

  2. Šta bi to trebalo da znači? Zabole Rusiju, ako izgube sa zapadom ipak će na zapadu da se smrzavaju, ali pobeda je pobeda!

  3. Međutim, mene interesuje, koliko predstavnika imaju u tom međunarodmom organu on edržave, koje prodaju energente?

  4. Za gasovode je potrebno Par godina Ali zato za izradu tankera za prevoz Duplo skupljeg gasa treba tri sata, ha ha ha ha ha, koja budalastina, cim se potpise mir U ukraini potrcace zapadnoevropske Firme za rusiju kako bi kupvale tri puta jeftiniji Gas, pitanja su da li CE tada rusi hteti da prodaju tako jeftino kao do sada

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here