“NATO može da primi Srbiju u svoje članstvo samo sa promenjenim granicama, odnosno bez Kosova. To znači da će srpska Vlada zvanično priznati suverenitet Kosova, što će promeniti ne samo stav Moskve, već i Madrida, koji takođe ne priznaje nezavisnost južne srpske pokrajine. Međutim, ako Srbija članstvom u NATO-u faktički prizna Kosovo, mi nećemo imati argumente da ’budemo veći Srbi od Srba’, kao što kaže naš ministar inostranih poslova Sergej Lavrov“, rekao je Rogozin u intervjuu beogradskom “Blicu“.
A što Rusi tesno sarađuju sa NATO?
Većina naših poslanika koji su u vladajućim strankama brani stav o članstvu Srbije u NATO. Recimo, poslanik vladajuće koalcije Aleksandar Čotrić, koji je i član Odbora za bezbednost Skupštine Srbije, ističe kako i Rusi sarađuju sa ovim vojnim savezom. |
Pri tome, ulazak Srbije u Evropsku uniju uopšte nije uslovljen članstvom naše zemlje u NATO-u.
“To je rekao i Anders Fog Rasmunsen, generalni sekretar NATO-a… Kad se sve sabere – kako je demonizovan srpski narod, kako Zapad ima dvostruke aršine prema učesnicima rata u bivšoj SFRJ, a na štetu Srba, kako u Beogradu još postoje tragovi NATO bombardovanja, uz pomenuti problem Kosova koje je priznala većina članica ove organizacije – Rusija uopšte ne može da razume izbor Srbije koja bi eventualno ušla u NATO“, zaključuje Rogozin za “Blic“ i ističe da on veruje da pitanje učlanjenja u alijansu treba rešavati referendumom.
S druge strane, domaći analitičari smatraju da Rusija ucenjuje Srbiju pokušavajući da naplati njenu podršku našoj zemlji za podršku u slučaju Kosova, iako je, kako dodaju, ta cena već plaćena izuzetno povoljnim ekonomskim aranžmanom Srbije sa Rusijom, pre svega kroz privatizaciju NIS. Tako oni tumače tvrdnju ruske strane da će, ukoliko uđe u NATO, Srbija automatski priznati nezavisnost Kosova.