Profesor Jevgenij Moskalev razvio je tehnologiju koja omogućava da se alkohol pretvori u prah i dalje distribuira u obliku pilula. Ovom novom tehnikom može u čvrsto stanje da se dovede bilo kakav alkohol, uključujući i konjak i viski, pa čak i pivo i vino.
"Suva" votka lako može svuda da se nosi sa sobom, a i konzumacija je jednostavnija. Nema nalivanja alkoholnom tečnošću niti oporog ukusa u ustima. Zahvaljujući novom "pakovanju" konzumenti će moći i lakše da vode računa o količini alkohola koju unose u sebe.
Profesor Moskalev, koji je radio u odbrambenoj industriji tokom sovjetskog režima, ali je nakon Gorbačovljeve "perestrojke" i ekonomske slabosti zemlje morao da postane "slobodnjak", do otkrića je došao iz drugih razloga.
I sam profesor Moskalev priznaje da više voli votku na klasičan način. "Na žalost, alkohol se može držati samo u kapsuli od stearinske kiseline, tako da votka u prahu za sada ima ukus kao sveća. Generalno, neprijatan ukus se lako može ukloniti aromatskim agensima. Iskreno, ne dopada mi se votka u tabletama. Najbolja je kada se konzumira na stari način", objasnio je naučnik. |
"Jedna kompanija je želela da kapsulira ekstrakt na bazi vode i alkohola za životinjski lek. Životinje ne vole miris alkohola, ali u formi kapsule mogao bi se dodavati njihovoj hrani. Kao rezultat, razvili smo tehnologiju koja nam omogućava da pretvorimo bilo koji tečni rastvor u prah", rekao je Moskalev.
No, uprkos ovim, uslovno rečeno, prednostima, mnogi su sumnjičavi prema votki u tabletama. Pogotovo što se omiljeno piće Rusa, osim za pijenje u hladnim ruskim noćima, koristi i za mnoštvo drugih stvari, gde pilule teško da bi bile od koristi.
Recimo, Rusi votku koriste za skidanje flastera, kao rastvarač lepka, zatim kao sredstvo za čišćenje stakla (kako prozora tako i naočara), kao losion za lice, kažu, odlično čisti kožu i zatvara pore, kao stimulans za rast kose (čep vodke u 350 ml šampona).