U poslednja 24 sata na Krim je sletelo 10 ruskih borbenih helikoptera i osam vojnih teretnih aviona, pri čemu se u luci Sevastopolj još od četvrtka nalaze četiri ruska vojna broda. Nove vlasti u Kijevu nisu dobile obaveštenja da će doći do kretanja ruskih trupa, pa su se požalile Zapadu na to da je Moskva obavezna da to najavi u skladu s međunarodnim zakonima koji regulišu prisustvo njene Crnomorske flote na Krimu.
Preuzimanje terminala u Kerču, oko 20 kilometara udaljenom morskim putem od Rusije, podstaklo je strahovanja da zvanična Moskva planira dovođenje dodatnih snaga u ovaj strateški važan crnomorski region, dok Zapad razmatra moguće reakcije na te ruske poteze, prenela je američka agencija AP.
Od juče tim terminalom upravljaju vojnici, koji nisu želeli da se predstave, ali su govorili ruski, a vozila kojima su se prevozili su imali ruske registarske tablice, dodaje pomenuta agencija. Ruski brodovi dolaze i odlaze iz luke Sevastopolj, pomorske baze ruske Crnomorske flote, a ruske vlasti su blokirale signal mobilne telefonije u nekim pograničnim mestima.
Granica između Ukrajine i Rusije bi mogla da bude zatvorena u najbližoj budućnosti, izjavio je juče zamenik ukrajinskog premijera Vitalij Jarema.
Ukrajina se nikad neće odreći Krima, tvrdio je novi ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk na zajedničkoj konferenciji za štampu sa britanskimg šefom diplomatije Vilijamom Hejgom.
Ruske snage su, kako navodi Rojters, praktično preuzele kontrolu nad tim ukrajinskim poluostrvom, ali je Jacenjuk u obraćanju novinarima istakao: "Niko neće predati Krim nikome."
– Vojna opcija trenutno nije na stolu – dodao je on i poručio (najverovatnije svom gostu iz Londona) da je zvaničnom Kijevu sada potrebna ekonomska i politička podrška.
– Potrebna nam je prava i opipljiva podrška. Verujemo da će nam naši partneri sa Zapada pružiti tu podršku – istakao je Jacenjuk.
Tenkovi na obali
Krenuli kamionom na Ruse
Pala zgrada vlade u Donjecku
|