PKS

Privredna komora Srbije kao asocijacija svih privrednih subjekata, privrednih društava i preduzetnika iz rudarskih i geoloških delatnosti koje okupljaju 456 kompanija sa 30.647 zaposlenih, izražava duboku zabrinutost povodom posledica koje prouzrokuju kontinuirane paušalne ocene u javnosti od strane pojedinaca i različitih organizacija civilnog društva povodom potencijalne eksploatacije litijuma.

Takve neodgovorne izjave izazivaju velike posledice na kompletnu delatnost rudarskog sektora i rudarstvu komplementarnih industrija, kao i na privredu Srbije. Selektivna i pogrešna tumačenja geoloških podataka i izvođenje tendencioznih zaključaka rezultata geoloških istraživanja resursa, u javnosti izaziva negativno raspoloženje prema pojedincima i firmama koje posluju u sektoru rudarstva.

Upravo zbog takvih navoda i neutemeljenih ocena neodgovornih prekinuta su gotovo sva geološka istraživanja strateških mineralnih resursa na svim aktivnim istražnim prostorima. Domaće firme ostaju bez posla, a zaposleni koji su u proseku imali plate od oko 130.000 dinara – otpušteni. Zaustavljena su i i nova ulaganja i investicije što direktno utiče i na privredu i privredni rast i doprinos rudarstva kao sektora bruto nacionalnom dohotku.

Napominjemo da rudarstvo dominantno zapošljava specijaliste geološke i rudarske struke, ali i eksperte brojnih drugih zanimanja. Samo u prvoj polovini 2024. ugašeno je 16 firmi iz oblasti rudarstva, dok je prošle godine ugašeno još 33 kompanija.

Rudarstvo je baza za veliki broj privrednih grana, proizvodnju čelika, bakra, industriju cementa, gumarsku i farmaceutsku industriju, industriju boja i lakova, građevinsku industriju, energetiku, usluge… Upozoravamo da bi nastavak ove neutemeljene i neodgovorne kampanje mogao da dovede i do drastičnog usporavanja razvoja sektora rudarstva, pa i do njegovog gašenja. To bi imalo pogubne posledice na sistem obrazovanja stručnog kadra, privredni sistem zemlje, ali i egzistenciju stanovništva u rudarskim oblastima.

Svedoci smo da je tamo gde su rudnici zatvoreni i gde je došlo do obustave rudarske aktivnosti usled različitih faktora, došlo do gašenja i drugih firmi, stručnih škola i migracije stanovništva. Nasuprot tome, u područjima gde su otvoreni novi rudnici, gde je bilo investicija u rudarstvo, obrazovane su nove firme, upošljava se lokalno stanovništvo, unapređuje se lokalna i regionalna infrastruktura, oživeli su čitavi regioni.

Zato, tražimo uspostavljanje dijaloga unutar rudarske struke, sistemskim pristupom zasnovanom na znanju i uvažavanju argumenata i činjenica potvrđenih od relevantnih, strukovnih i naučnih organizacija. Mnogobrojni su primeri održivog rudarstva, uz primenu najbolje dostupnih tehnologija i poštovanje standarda i normi zaštite životne sredine i bezbednosti ljudi.  Posetom jednom ovakvom primeru dobre prakse umnogome bi doprineli upoznavanju rada i života rudara ali i značaju rudnika za lokalnu zajednicu i privrednike ovih regiona.

Podsećamo da je Srbija potpisnica UN globalnog dogovra o klimi, da je usvojila ključna strateška dokumenta koja će omogućiti dekarbonizaciju ne samo energetike, već ukupne industrije Srbije uključujući i rudarstvo. Posebna pažnja posvećena je sprovođenju pravedne zelenoj tranziciji. Upravo sektor rudarstva je identifikovan kao ključni sektor koji bi u budućnosti, u narednih 20-30 godina, u kome bi svoje mesto našli zaposleni iz energetskog sektora koji bi bili pogođeni sukcesivnim napuštanjem eksploatacije i korišćenja fosilnih goriva, navodi se u saopštenju Grupacije za rudarstvo Udruženja za energetiku i rudarstvo Privredne komore Srbije.

Grupaciju rudnika Privredne komore Srbije čine sva privredna društva registrovana za delatnosti geoloških istraživanja i eksploatacije energetskih mineralnih sirovina, metaličnih i nemetaličnih mineralnih sirovina, građevinskog i ukrasnog kamena, istraživanje resursa podzemnih voda i geotermalnog resursa. Takođe u rad ove gruupacije ukljčene su i delatnosti koje pružaju usluge geološkim istražnim radovima i rudarskim radovima.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here