Tanjug
STIGLI NA PROTEST IZ LEPOSAVIĆA: Rudari Crnca i Belog brda

Srbi u Zvečanu nastavili su dostojanstvene proteste na kojima izražavaju neslaganje sa svim što se poslednjih dana dešava na severu Kosova i Metohije, a pridružili su im se rudari rudnika Crnac i Belo brdo iz Leposavića.

Ispred zgrade opštine su se radnici lokalne samouprave potpisivali u listu dolaska na posao, pokazujući da žele da se vrate u kancelarije. Srbi su zahtevali da Kfor spreči moguće provokacije kojih je bilo u Zvečanu, vojnici Kfora su ojačali položaje u ovom mestu i oko zgrada četiri opštine na severu KiM.

Kfor na ključnim tačkama

Okupljenima je rudar Darko Milojević rekao da su snage kosovske policije blokirale prilaze rudnicima, pa od petka ne radi flotacija. Čelnik

Srpske liste Goran Rakić je rekao da je Kfor rasporedio snage na pet ključnih tačaka i raskrsnica u Zvečanu radi bezbednosti na protestima i pozvao građane da pomognu vojnicima Kfora u održavanju reda i mira.

Na društvenim mrežama su se pojavile objave da će se na glavnom mostu na Ibru održati skup Albanaca “Idemo na sever” kao podrška prištinskim institucijama, a kosovska policija je pozvala građane da se ne okupljaju zbog složene bezbednosne situacije.

Gradonačelnik Štrpca Dalibor Jevtić je objavio da je oskrnavljen spomenik na putu Štrpce-Brezovica.

– Spomenik je podignut u znak sećanja na 46 žrtava među kojima je bilo i 12 dece, koje su fašisti streljali na Vidovdan 1944. – naveo je na Tviteru.

O situaciji sa liderima regiona

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na Samitu Evropske političke zajednice u Kišinjevu, gde je izjavio da se uvek zalagao za mir i stabilnost u regionu i da garantuje da će Srbija učiniti sve da dođe do deeskalacije situacije na KiM. Ukazao je da bi najsnažniji korak koji bi doveo do smirivanja bio povlačenje gradonačelnika izabranih na izborima na koje je izašlo tri odsto birača.

O situaciji na KiM je razgovarao i sa premijerom Luksemburga Gzavijeom Betelom, a na Instagram profilu napisao da su se usaglasili da što pre treba naći rešenje za krizu u cilju očuvanja mira i stabilnosti.

O aktuelnim dešavanjima i koracima koji bi doprineli nalaženju rešenja za tešku situaciju pričao je sa liderima zemalja Zapadnog Balkana.

– Mi u regionu najbolje znamo koliko je bitno da zajednički uložimo svaki napor da bismo sačuvali teško stečeni mir i stabilnost – napisao je Vučić na Instagram nalogu.

Po međunarodnim sporazumima

Aleksandar Vučić je naglasio da nezavisnost nije na stolu, kao i da se na Ohridu i u Briselu nije govorilo o priznanju, već o normalizaciji odnosa.

– Priznajemo samo Povelju UN, ali smo uvek spremni da razgovaramo o kompromisnim rešenjima – rekao je Vučić i dodao da se Srbija ponaša 100 odsto u skladu sa Kumanovskim sporazumom, i Rezolucijom 1244.

Zabrinutost EU zvaničnika

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj je pozvao Aljbina Kurtija da učestvuje u ublažavanju krize na KiM.

Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg je rekao da je NATO spreman da pošalje dodatne trupe na KiM i da će biti tamo da obezbedi sigurno okruženje. Predsednik Francuske Emanuel Makron je rekao da vlast u Prištini snosi odgovornost za nerede.

Borba za ime i veru

Predsednik Srbije je u intervjuu za CNN rekao da je od početka godine bilo šest pucnjava na srpski narod i da je među ranjenima i dvoje dece. Negirao je optužbe predsednika privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija da je ucenjivao Srbe na KiM da ne izlaze na lokalne izbore, objasnivši da su učestvovali od 2013. četiri puta i nikada nije bilo problema dok nije došao na vlast u Prištini.

– Kurti im je zabranio da glasaju na referendumu i na izborima i nije formirao ZSO kao glavni preduslov da učestvuju na lokalnim i parlamentarnim izborima – naveo je on.

Ono što, kako je rekao, Srbija može da uradi sa međunarodnim partnerima je da se postigne stabilnost u regionu.

– Srbija je 50 odsto ekonomije regiona. Ne treba nam eskalacija, treba nam mir. Zato sam i pokrenuo inicijativu Otvoreni Balkan – kaže Vučić.

On je objasnio da se Srbi bore za osnovna prava, da prežive, sačuvaju svoje ime i prezime i svoju veru. Da žive gde su oduvek živeli.

– Moj savet i molba njima je da to čine na miran način, da očuvaju mir i stabilnost za sve. Mora se razgovarati sa Albancima, radi dogovora koji će biti implementirani u budućnosti. Ponovo pozivam međunarodnu zajednicu na ozbiljne korake protiv onih koji eskaliraju situaciju na terenu i narušavaju mir i stabilnost svih nas – zaključio je šef države.