Na delovima Šamca gde se voda povukla vrši se čišćenje i dezinfekcija objekata, te uklanjanje uginulih životinja uz nadzor veterinarskih službi, a na delovima koji su još pod vodom vrši se ispumpavanje.
U naselju Krepšić u opštinI Donji Žabar prokopan je put pa je voda počela da se povlači iz poplavljenih mesta. Evakuisano je 350-400 stanovnika, a u kolektivne centre je smešteno 170 lica. Građanima su trenutno najpotrebnije pumpe za ispumpavanje vode, rukavice i maske, kao i svi vidovi humanitarne pomoći.
U opštini Kozarska Dubica u mestu Ševarlije poplavljeno je osam kuća. Podzemne i zaobalne vode reke Une i Save zaplavile su oko 1500 hektara zemljišta. U selu Glavinac i Gradina pod vodom je 16 kuća, a pristup im je nemoguć kopnenim putem.
Na području Bijeljine stanje je i dalje složeno, ali se provode sve neophodne aktivnosti na postepenoj stabilizaciji i poboljšanju. I dalje je prisutna opasnost na starom dašničkom nasipu kod Visoča, a potencijalno preti opasnost i od epidemije zbog uginule stoke na poplavljenim područjima uz reku Savu, kao i u vodenim džepovima na području grada i naseljenog mesta Dvorovi.
U toku noći nastavljeno je utvrđivanje i sanacija nasipa.
U Doboju se reka Bosna povukla u svoje korito i gradu ne preti opasnost od poplava. U najvećem delu grada uspostavljena je struja i vrše se pripreme za uključenje struje u najugroženije delove grada. Voda iz vodovodne mreže je tehnička i nije za piće. Vrši se podela humanitarne pomoći na punktovima koje je uspostavio Crveni krst.
Počinje dezinfekcija DobojaDanas počinje opsežna dvodnevna akcija dezinfekcije Doboja u koju je uključeno pedesetak timova sa 150 profesionalaca iz Instituta za javno zdravstvo, sa higijensko-epidemiološkim službama dobojskog Doma zdravlja, izjavio je ministar zdravlja i socijalne zaštite Dragan Bogdanić u Doboju gde je apelovao da građani pripreme objekte kako bi bila započeta dezinfekcija, uz napomenu da će zaostali objekti biti dezinfikovani u narednom periodu. Direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Slobodan Stanić rekao je da je epidemiološka situacija u Doboju nesigurna. |
Ekipe "Telekoma Srpske" vrše radove na uspostavljanju telefonskih veza, a u dijelu grada uspostavljena je fiksna telefonija.
Stanovništvu Doboja potrebna je hrana i pelene za bebe, sanitetske maske i rukavice, sredstva za dezinfekciju, pumpe za ispumpavanje, osnovni nameštaj i posteljina.
U opštini Brod na području naselja Liješće, Sijekovac i Brodsko Polje dva nadiru podzemne vode koje su počele ugrožavati stanovništvo. U naselju Liješće je evakuisano stanovništvo iz četiri kuće.
U Banjaluci snabdevanje električnom energijom i vodom je normalizovano, a fiksna i mobilna telefonija su u funkciji.
U opštinama Laktaši, Oštra Luka i Šipovo stanje se normalizuje i vrši se dezinfekcija, odvoz kabastog smeća i čišćenje poplavljenih objekata.
U opštini Kotor Varoš trenutno je u prekidu snabdevnje vodom užeg dela grada. Put prema opštini Kneževo nije prohodan.
Voda se u Prijedoru povlači, iako je još prisutna u nižim zonama zbog podzemnih voda. Snabdevanje električnom energijom i vodom je normalizovano sem u naselju Baltine Bare. Svi putni pravci su prohodni.
Stradala dva dijalizna centra i mnogo ambulanti
Poplave su zadale veliki udarac zdravstvenom sistemu Republike Srpske, oštećenja su vidljiva na više zdravstvenih ustanova, a u Doboju i Šamcu su stradali dijalizni centri, izjavio je ministar zdravlja i socijalne zaštite Dragan Bogdanić. Bogdanić kaže da su poplavljeni suteren i prvi sprat u Domu zdravlja u Doboju, te pojedine ambulante porodične medicine, a oštećenja ima i Dom zdravlja u Bijeljini, kao i zdravstvene ustanove u istočnom delu Srpske.
"Dva dijalizna centra su stradala, u Doboju u potpunosti, dok su u Šamcu sklonjeni aparati, ali je prostor uništen. Međutim, dijalizni centri su građeni po modelu javno-privatnog partnerstva i mislim da su dobro osigurani", rekao je Bogdanić za "Nezavisne novine".
Prema njegovim rečima, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite već se obratilo Svetskoj banci za sredstva, koja su bila namenjena za rekonstrukciju nezavršenih porodičnih ambulanti, kao i za domove zdravlja, među kojima je i onaj u Doboju.
Bogdanić je istakao da ne očekuje pojavu i širenje zaraznih bolesti, ali su za svaki slučaj Klinički centar Banjaluka i Infektivno odeljenje u Doboju pripremili infektologe za svaki slučaj. |