Romima teško do diplome

0

RAZUMEVANJE: Mladi Romi sa političarima

Godišnji susret Roma Donje Saksonije i Bremena, koji je nedavno održan u prostorijama Fakulteta za zdravstvo i socijalu u Hanoveru, pokazao je da su Romi čvrsto rešeni da se bore za svoja prava i prosperitet svog naroda, a političari već i svojim brojnim prisustvom pokazali su da su spremni da im pomognu. Gradonačelnik Bernd Štrauh (SPD) šansu vidi u školovanju dece i međusobnom kulturnom upoznavanju i akceptiranju.
– Otvorimo vrata jedni drugima, imenujmo probleme i uspeh neće izostati – naglasio je gradonačelnik.
Predsednik Regionalne vlade Hauke Jagau (SPD) pohvalno je govorio o organizovanosti Roma u Donjoj Saksoniji, koji su u većem broju došli "izbijanjem rata na Kosovu".
– Problema je mnogo, ali ih moramo rešavati. Put je dug, a njime moramo zajedno ići – naglasio je Jauke.
– Naš put je dug 1.300 godina i mi hoćemo da ga završimo sad i ovde – zahtevao je Đevdet Beriša predsednik udruženja "Romane Aglonipe", koji je skup vodio i komentarisao svakog govornika. Poslanik SPD-a Pantacis radije bi da se umesto integracije, koja uvek znači asimilaciju, upotrebljava reč učešće, pri čemu podrazumeva učešće Roma u svim porama društvenog života i bez straha od proterivanja.

Nema pravila
– Svi smo u Nemačkoj od 1996, ali moja deca, sin (15) i ćerka (14) dozvolu boravka su dobili tri meseca kraće od mene. Papiri im ovih dana ističu. Tu nema pravila. Sve zavisi od službenika koji vaš slučaj rešava. Uzeli smo advokata – kaže Brane Barbul, koji bi se u svoj Bečej rado vratio da mu ćerka nema oboljenje na srcu.

Problemi u školi i na poslu
Jedna devojčica skupu se požalila da su je deca po dolasku u školu podrugljivo nazivala Cigankom. A izneti su i slučajevi diskriminacije na poslu.
– Nisam nikad imala takvih poblema – rekla je Anđelina Fikočelo (17) koja je rođena u Nemačkoj, a ni Silvana Beriša (23) koja je sa godinu dana doneta u Nemačku, nije se požalila na odnos kolega u mesari gde je zaposlena.

Predstavnici Katoličke crkve bili su konkretni i zahtevali su dijalog i humano rešavanje pitanja boravka, naročito mladih, koji su ovde rođeni i osim Nemačke druge domovine i nemaju. Levičar Forster je zahtevao da se pod hitno prestane sa naplaćivanjem taksi za dokumenta vezana za pravo boravka, kao i sa proterivanjem Roma na Kosovo.
– Znamo da je obrazovanje ključ opstanka u Nemačkoj i EU, ali našim mladim i inteligentnim ljudima ipak nije lako da dođu do mature i fakulteta – naglasio je Nino Novaković (18), predsednik novoosnovane omladinske organizacije Roma-Jugendeferaina, koji sa deset godina duldunga (u prevodu ova reč znači – trpeti) još nema rešeno pitanje boravka, a za odlazak na sastanak u Hamburg treba da ima posebnu dozvolu.
Na skupu je predstavljena i organizacija Jake žene Donje Saksonije, a njena predsednica Savena Ramazovska pozvala je svoje sunarodnice koje mogu da pomognu da izađu iz zaklona i da se javno deklarišu kao Romkinje.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here