Rodni kraj je najlepši!

0

Pristanište na Dunavu: Doček podunavskih Švaba

Ako je neko mesto simbol života podunavskih Švaba, onda je to Apatin. Najveći broj starosedelaca otišao je posle Drugog svetskog rata, kad je borba protiv fašizma oterala i krive i prave. Decenijama posle oslobođenja mnogi od njih su odlazili "rbuhom za kruhom. Danas je ostalo samo sećanje i nostalgija kod mnogih koji žele da se vrate na obale Dunava. Tako je bilo i ovih dana. Brodom Rosin podunavske Švabe, stari Apatinci i njihovi naslednici, doputovali su u Apatin u kratkotrajnu posetu.
Zahvaljujući dobroj saradnji opštine Apatin, udruženja "Adam Berenc" i zajednice Apatinaca iz Štutgarta omogućen im je boravak u gradu u kome su mnogi od njih rođeni. Predsednik opštine Apatin Živorad Smiljanić obratio im se sa željom da uživaju u lepotama grada.
– I ja sam odrastao sa svojim drugovima Nemcima i od prvog razreda išao sa njima u školu. Nemački jezik je prvi prvi strani jezik koji sam naučio kao dečak. Danas je ovo jedan od najuređenijih gradova u Srbiji. San moje generacije bio je da izvedemo grad na Dunav i to smo ostvarili – rekao je dr Smiljanić.

POČASTILI GOSTE: Perica Maleš sa sinom Srđanom i suprugom Margitom

Tokom boravka u Apatinu, neki su ostali u ovom gradu, a neki su iste večeri produžili ka Novom Sadu i obilazili mesta gde su živeli. Tokom boravka u Apatinu oni su obišli mnoga mesta od istorijskog i kulturnog značaja za njihov nekadašnji život. Prisustvovali su otvaranju "Adam Berenc" udruženja Nemaca u kome su sačuvani vredni eksponati. Knjige, artefakti i slike prikupljene su iz cele Zapadne Bačke, a u okviru muzeja otvorene su brojne izložbe. Gosti iz Nemačke, bivši starosedeoci i njihovi potomci, posetili su zdanje opštine Apatin koje je izgrađeno 1909, po projektu čuvenog arhitekte, Nemca Ferenca Rajhla. Predsednik opštine ispričao im je najvažnije detalje izgradnje ovog zdanja.

Sve o pivari
Nemački gosti bili su zainteresirani za sve što je bilo vezano za Apatin, a posebno za privredni razvoj jer im je stalo da ovo bude prosperitetna sredina. Gosti su izrazili želju da svojim kontaktima pomognu mestu u kome su živeli. Nije izostalo ni pitanje o Apatinskoj pivari koju su gradili njihovi preci – koliko danas ima radnika, da li je sačuvani stari deo ove fabrike i njen autentični izgled iz 1756. i da li je i dalje njihovo pivo najbolje.

Potom su otvorili spomen-ploču za podunavske Švabe uz katoličku crkve i pored drveta koje je doneto iz Jerusalima 15. avgusta 1795, a koje je posađeno u vreme Marije Terezije. Poslednje što su videli jeste etno kuća Perice Maleša u kojoj je živela Nemica Margita (tako se i kuća zove), gde je nekad bila sirćetana. Domaćin Perica Maleš je proveo goste kroz sve prostorije da vide šta je ostalo i da je sve sačuvano. Posle razgledanja i razgovora uz domaću šljivovicu i razne štrudle u dvorištu etno kuće "Margita", rastanak uz pozdrave: "Vidimo se dogodine."

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here