Nepuna tri minuta bila su potrebna "LA tajmsu" da napiše izveštaj o zemljotresu i stavi ga na onlajn izdanje – zahvaljujući robotskom novinaru. Međutim, prema studiji Univerziteta Oksfordm, novinari ne moraju da strahuju da će biti zamenjeni robotima, što se za neke druge oblasti ne bi moglo reći.
Jer, tehnička revolucija bi mogla u skoroj budućnosti da ostavi bez posle više od polovine zaposlenih Nemaca, kaže se u studiji koju je na bazi sličnog istraživanja sprovedenog u Americi uradila grupa naučnika s londonskog Ekonomskog fakulteta. Američki naučnici došli su do cifre od 47odsto radnih mesta američkih radnika ugroženih automatizacijom u sledećih 10 do 20 godina, a slične cifre su engleski stručnjaci prognozirali i Evropi.
Na udaru službenici, taksisti… |
Na Starom kontinentu ovaj procenat se kreće od 46,7 u Švedskoj do čak 61,9 u Rumuniji, čiji su radnici po tom osnovu najugroženiji. Sličan stepen je i u Portugalu, gde će se polovina radnika naći pod pritiskom, kaže ekonomista Džeremi Bouls.
Interesantno je da Francuska, koja se smatra ekonomski ugroženom, ima čak nešsto manji procenat nego Nemačka – 49,9 odsto.
Bouls kaže da se očekuje da "tehnološki napredak, posebno u oblastima mobilnih robota, mašina sposobnih da uče i veštačke inteligencije, ima uticaj na slabije plaćene poslove, kao i na one za koje je potreban niži nivo kvalifikacije". Upravo to je razlog da će najteže pogođene biti zemlje s jugoistoka Evrope, ali ipak čudi da su mnoga radna mesta ugrožena i u razvijenoj Nemačkoj. Razlog za to ekonomisti vide u tome što je nemačka privreda pre svega orijentisana na proizvodne grane u kojima je zaposleno mnogo ljudi. Velika Britanija se pre više decenija svesno orijentisala na razvoj finansijskih usluga, pa je stoga manje ugrožena promenama koje nastupaju u proizvodnim privrednim granama.
Engleski ekonomisti ipak kažu da ove brojke još ne znače da će nas zameniti roboti. Izlaz iz situacije mora da bude nađen tako što će se izmeniti sistem obrazovanja budućih generacija. Deca od početka treba da budu usmeravana na to da svojom kreativnošću i inteligencijom profitiraju od razvoja tehnologije, a ne da se zbog nje osećaju ugroženom. Neko će ipak morati da programira sve te robote, glasi utešna poruka.