Primerak veoma retke vrste malog kopitara za koju se smatralo da je izumrla spažen je u džunglama severozapadnog Vijetnama prvi put posle 30 godina.
Poznat kao vijetnamski mišoliki jelen, ova vrsta je ujedno i najmanji papkar na svetu, a poslednji poznati primerak uginuo je 1990. godine, navodi časopis Nejčer ekolodži end evolušon (Nature Ecology and Evolution).
► VIDEO: The Vietnamese mouse-deer, a deer-like species the size of a rabbit, has been rediscovered in the wild 30 years after it was feared lost to science https://t.co/4gT6cs8vln pic.twitter.com/vkD1qcEx1D
— Irish Times Video (@irishtimesvideo) November 12, 2019
Vrsta, koja nosi latinski naziv Tragulus versicolor, prvi put je naučno opisana 1910. godine na osnovu nekoliko primeraka koji su viđeni u džungli oko 450 kilometara severoistočno od grada Ho Ši Min.
Zbog činjenice da nijedan primerak nije viđen od 1990. godine, stručnjaci su pretpostavljali da je vrsta izumrla, ponajviše zbog izlovljavanja i uništavanja staništa usled širenja poljoprivrednih gazdinstava.
Lost and Found: Vietnamese Mouse-Deer Spotted After 30 Years https://t.co/yCZdv93wT0 pic.twitter.com/fRaJCxRFPT
— Geek.com (@geekdotcom) November 12, 2019
Međutim, vijetnamski biolog An Ngujen, koji radi za grupu za zaštitu životinja „Global vajldlajf“ i student je na Institutu u Lajbnicu, već neko vreme želeo je da utvrdi da li su pretpostavke tačne ili ne.
Zajedno sa kolegama Barnijem Longom i Endrjuom Tilkerom zaputio se u vijetnamske džungle posećujući sela i raspitujući se kod lokalnog stanovništva.
Na osnovu nekih svedočanstava, postavili su 30 kamera koje se aktiviraju na pokret.
„Rezultati su neverovatni. Bio sam presrećan kada smo proveravali kamere i zatekli snimke i fotografije“, rekao je Ngujen.