Samo godinu dana od osnivanja, Responsible Business Hub Privredne komore Srbije (RBH PKS) postao je pravi partner i podrška kompanijama koje učestvuju u dobavljačkim međunarodnim lancima da se u poslovanju prilagode i pridržavaju novih propisa i zahteva u pogledu zaštite ljudskih prava i životne sredine, istaknuto je danas u PKS na svečenosti povodom prve godišnjice rada ovog servisa.
Otvarajući skup Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dialog Srbije izjavio je da je saradnja ministarstva i PKS pokazala zajedničku posvećenost ostvarivanju, zaštiti i unapređenju ljudskih prava u sferi biznisa.
RBH, po rečima ministra, predstavlja odličan primer prakse i usluga koje se mogu pružiti biznis sektoru i kao takav jedinstven je u regionu. Iako je ovaj servis koncipiran prevashodno u kontekstu nemačkog Zakona o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja, to ne znači da se na tome treba zaustaviti. „Iskustva i stečena znanja, kao i ona koja će se tek steći kroz ovaj servis od velikog su značaja i vrednosti, jer će omogućiti ne samo našem ministarstvu već i drugim donosiocima odluka i kreatorima politika da unaprede domaće norme i prakse kako bi najviši standardi u oblasti biznisa i ljudskih prava važili za sve subjekte u Srbiji“, naglasio je ministar Žigmanov.
Nevena Rakić, savetnica predsednika PKS, ocenila je da je RBH znatno doprineo unapređenju kapaciteta srpskih kompanija u pogledu primene propisa koji se odnose na ljudska prava i životnu sredinu. Dodaje da u tome važnu ulogu ima mreža konsultanata, brojne edukacije privrednika, kao i snažno partnerstvo poslovne zajednice i institucija.
Martin Klauke, šef operacija Delegacije EU u Srbiji, istakao je važnost uloge privatnog sektora u primeni standarda i Zakona o dužnoj pažnji čija je primena ključna za odgovorno poslovanje. Ukazao je na podršku EU srpskim kompanijama, da kroz primene ovih propisa, unapređuju poslovanje, ali i najavio unapređenje evropskih direktiva.
Per Krumrej, šef Odeljenja za rad i socijalna pitanja u Ambasadi SR Nemačke u Srbiji podsetio je na podršku osnivanju prvog servisnog centra za održivo poslovanje i objasnio širi značaj Zakona o dužnoj pažnji, pratećih direktiva i standarda za smanjenje rizika u poslovanju i unapređenja zaštite i poštovanja ljudskih prava.
Jovan Protić, nacionalni koordinator Međunarodne organizacije rada (MOR) u Srbiji podsetio je da se svi ovi propisi nadovezuju na sprovođenje konvencija MOR i podrazumevaju nadzor nad poštovanjem ljudskih prava. Glavni cilj, po njegovim rečima, jeste da se u aktivnosti RBH uključi što više kompanija.
Tanja Lindel, pomoćnica direktora Sektora udruženja privrede PKS predstavila je dosadašnje aktivnosti RBH i planove za budući period koje će obuhvatiti širenje mreže konsultanata i veliki broj edukacija na različite teme posvećene društveno odgovornom i održivom poslovanju.
Misija RBH jeste da poboljšamo sposobnost privatnog sektora da razume i da se pripremi za nove održive standarde iz Zakona o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja, kao i da unaprede konkurentnost, održivost i kapacitet na polju zaštite ljudkih prava i ekologije srpskih izvoznika, poručuje Lindel.
U okviru svečanosti dodeljeni su sertifikati konsultatima koji su prošli obuke u RBH, a održan je i panel posvećen izazovima i mogućnostima aktuelne i nove regulative u EU.
Zahtevi koji se postavljaju pred dobavljače odnose se na zabranu dečijeg rada, zabranu prinudnog rada i diskriminacije, pravo na mogućnost udruživanja i primerenu zaradu, zabranu protivpravnog oduzimanja zemljišta, kao i zabranu zloupotrebe privatnog obezbeđenja.
U oblasti zaštite životne sredine zakon propisuje poštovanje tri međunarodne konvencije – Upotrebu žive u skladu sa međunarodnom konvencijom u Minamati, primenu Stokholmske konvencije o dugotrajnim organskim zagađujućim supstancama, kao i primenu Bazelske konvencije o prekograničnom kretanju opasnih otpada i njihovom odlaganju.
PKS je pokrenula RBH u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ)