Rekanović

0

Po Janjatovićevim "Prezimenima Srba u Bosni", "simeunjštaci" su krajem 19. veka zabeleženi jedino u parohiji Sočanica (a parohije su mogle obuhvatati i nekoliko sela) i dobojskom protoprezviterijatu, dok su oni u parohijama Vinska i Liješće slavili Sv. Trifuna, pada dva dana ranije, 14. februara. U oblasti između Lima i Tare u selu DŽurovo, Rekanovići (staro ime Peručići), slave Đurđevdan. Drugde ima i islamizovanih Rekanovića, a u Pounju, u Bosanskoj Krajini, postoji toponim koji svedoči o njihovom dužem boravku na ovim prostorima – Rekanovića mahala u Hatićima. Zabeležena je i familija Rekanovića u Brekovici, doseljena iz Krupe 200 godina ranije.
 

 B E S P L A T N O

Istražite svoje prezime

 

Poštovani posetioci sajta,

 

Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti – dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu – redakcija@vesti-online.com

 

Osim osnovnih podataka o sebi – ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada.Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu – vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.

 

Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljevič-Rakić, stručnjaci za etnologiju i etimologiju.

 

Molimo Vas da imate strpljenja, jer našim saradnicima treba vremena da istraže vaše poreklo. Podaci do kojih oni dođu biće odmah postavljeni na odgovarajuće stranice na portalu.


Priznajemo da je prezime Rekanović – kao i Rekić i Reković, koja su, po našem mišljenju, istog korena – dosta teško objašnjivo. Ono nije moglo nastati od jedinog sličnog ličnog imena Rekula koje navodi Vuk još u prvom izdanju svog "Srpskog rječnika" (1818).
 

Neki trag se može tražiti čak u oblasti reke Radike, desne pritoke Crnog Drima, više Debra, u Makedoniji. Ova oblast je (bila) nastanjena isključivo srpskim stanovništvom, još od srednjeg veka, i ponešto muslimanskim. Tu se izdvajaju antropogeografske celine: Gornja i Donja Reka, Mala i Golema Reka, a stanovništvo se jednim imenom nazivalo Rekanci, s tim što treba znati da u tim krajevima familije nemaju nastavak -ić odnosno -ović. Tako bi se moglo pretpostaviti da su Rekanovići, zapravo, potekli iz oblasti Debra i migrirajući pred turskim osvajanjima stigli najpre u oblasti duž Lima i Tare, a odatle u Bosnu, pa preko Vlasenice i Sarajevskog polja, u zapadnu Bosnu (gde su primili islam) i u Posavinu

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here