Rebellion: Slavno je za otadžbinu mreti!

0

Većim delom bazirana na teatru pokreta, predstava “Rebellion”, koju Parnas teatar izvodi sa "Street dance academy", bavi se pitanjem evolucije bunta od začeća ideje do opravdane kazne.

 

Predstava slika sistem strahovlade, gde je ljudski život izvitoperen pravilima bontona, a smrt predstavljen kao primer nadmoći.

 

To je, kako je istaknuto u najavi, neispričana priča o fragmentima jednog zaboravljenog života, biografija jednog izbrisanog heroja i legendi o njegovom delu – tragedija u pokretu i senci, koja postavlja pitanja: Šta čoveka tera na pobunu? Trebaju li nam heroji? A ko se to pita o našem životu i smrti?

 

U predstavi igraju: Stefan Uroš Tešić, Marijana Glušac, Maja Milačić, Stefan Jevđenijević, Branko Babić, Saša Ivanović, Aleksandra Anđelković, Marina Stanković, Tamara Aćimović, Maja Piperski, Milica Šebez, Nina Piperski, Isidora Vulović, Irina Tintor i Milena Obradović, a ulaz na premijeru je besplatan.

 

Kiš: Samo je smrt izvesna

 

Smrt ga je, kažu poznavaoci, uskratila za Nobelovu nagradu: Danilo Kiš

Kišova priča “Slavno je za otadžbinu mreti” objavljena je u “Enciklopediji mrtvih” – poslednjoj knjizi izašloj za vreme njegovog života, a poslužila je i slavnom mađarskom piscu Peteru Esterhaziju da napiše roman o porodici “Harmonia caelestis”.

 

Esterhazi je, kako je izjavio svojevremeno, doživeo Kišovu priču kao sopstveni rukopis i preuzeo je u celini, jer je “savršeno napisana” i “nije morao ništa da menja”.

 

Esterhazi je Kiša opisivao i kao otelotvorenje srednjoevropske književnosti i kao dokaz da je moguće biti u provinciji i videti provinciju, ali ne biti provincijalan.

 

Kiš u priči "Slavno je za otadžbinu mreti” ironično tvrdi, između ostalog, i da “istoriju pišu pobednici”, da “predanja ispreda puk”, a “književnici fantaziraju”, dok je “izvesna samo smrt”.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here