Rat protiv terora (2): Veliki brat u spavaćoj sobi

0

Reuters/L.M.
Britanski policajci čuvaju džamiju u Londonu, a islam na Ostrvu doživljava bejbi bum
 

Na Ostrvu trenutno, prema poslednjem cenzusu, građani islamske veroispovesti čine 4,4 odsto ukupnog stanovništva (ima ih 2.786.000).

Direktor Evropola Rob Vejnrajt navodi, u raportu pred britanskim parlamentom (neposredno posle Pariza), da, prema proceni Interpola, između 3.000 i 5.000 "evropskih džihadista" predstavljaju, po povratku u evropske zemlje, "terorističku opasnost najvišeg stepena".

U ekspozeu pred Komitetom za bezbednost parlamenta, kaže da Interpol i evropske obaveštajne službe imaju trenutno u evidenciji 2.500 osoba za koje smatraju da, posebno, predstavljaju potencijalno neposrednu opasnost".

– Policijske efektive i obaveštajne agencije u Evropi nemaju, naprosto, dovoljno kapaciteta da prate i kontrolišu onlajn komunikacije između džihadista koji se, na taj način, organizuju i pripremaju za akcije – izjavljuje Vejnrajt u parlamentu.

Internet mobilizacija

Društvene mreže su, po analizi Skotland jarda, postale "regrutni instrumenti džihadista. I više od toga: postali su i moćan instrument njihove propagande".

Na pitanje koliko je, prema podacima Interpola, evropskih građana trenutno uključeno u aktivnosti Islamske države, šef Interpola je odgovorio da ih ima samo nešto manje od 5.000 i dodao da je reč o grupi mladih ljudi koji "imaju potencijal i nameru da po povratku u evropske zemlje izvedu akcije kao što je bila ova u Parizu".

Rukovodilac britanske Unutrašnje službe bezbednosti (MI5) Endrju Parker izneo je podatak da je njegova služba do sada evidentirala 600 Britanaca (većinom islamske veroispovesti), koji su otputovali iz Britanije da se priključe džihadistima na Bliskom istoku.

Posebno skreće pažnju poslanicima parlamenta da postoji "bezbednosna rupa" u policijskim i bezbednosnim službama širom Evrope, koje pokušavaju da "uđu u trag" ekstremistima. Prema informacijama MI5, džihadisti su trenutno "van domašaja" obaveštajnih agencija i policijskih službi na Starom kontinentu zbog toga što su – naglasio je – policiji i obaveštajcima vezane ruke kako bi do kraja i svim sredstvima pratili i gonili teroriste. Oni se, izneo je u parlamentu, dogovaraju i planiraju akcije" ultratajnim, šifrovanim elektronskim porukama".

Prinove

U dve londonske opštine muslimani čine više od 30 odsto stanovništva, a prema nacionalnim statistikama, jedno od 10 novorođenčadi na Ostrvu rađa se kao musliman.

Rukovodioci britanskih obaveštajnih službi i Skotland jarda zaključuju da je jedini preostali način borbe protiv domaćeg i uvezenog terorizma da se:

a) uspostavi čvršća, "mnogo produktivnija", veza između evropskih bezbednosnih agencija i firmi koje upravljaju elektronskim komunikacijama i da

b) bezbednosne službe moraju da dobiju šira zakonska ovlašćenja kako bi u elektronskom prostoru pratile sumnjive aktivnosti terorista.

Zahtev je pao na plodno tlo i usred opšte kampanje da se špijunskim službama omogući neograničeno praćenje elektronskog prostora – svojih elektronskih komunikacija i privatnih poruka.

Rečeno – učinjeno. U proceduri je već nacrt projekta kolokvijalno nazvanog Povelja njuškanja. Po njoj će, ako se usvoji, Veliki brat i zakonski moći da uđe u svačiji kompjuter i u svačiju spavaću sobu. Džihadizam je tako, ruku pod ruku sa Velikim bratom, dobio (posle Pariza) prvu bitku. Privatne slobode građana, ono malo što ih je bilo ostalo, moraće da pričekaju neka bolja vremena.

Kraj

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here