Negujući uspomenu na Rastka Nemanjića i njegov život, đaci Dopunske škole na srpskom jeziku u nemačkoj pokrajini Baden Virtemberg obeležili su i ove godine školsku slavu Svetog Savu. Prilagođavajući se novim uslovima umesto Svetosavske akademije, panoa i izložbi koje se redovno organizuju povodom školske slave i svih značajnih praznika, jubileja i datuma, program je ove godine realizovan onlajn i trajao je ponegde i dve nedelje. Iako neobičan način za proslavu Svetog Save, ovaj vid nastave već je postao uobičajen način komunikacije i prenošenja znanja deci, navode nastavnice iz Baden Virtemberga: Tatjana Popović, Nataša Milenković, Ksenija Gaćinović, Biljana Anđelković, Slavica Stupar, Jovana Knežević, Slavica Simić i Valentina Damjanović.
Čas povodom obeležavanja Savindana kod nastavnice Tatjane Popović realizovan je putem Zum učionice, a kao i prethodnih godina bilo je svega, od pevanja himne Svetom Savi do recitala i priče o životu prvog srpskog prosvetitelja. Samo, ipak malo drugačije. Nedostajala je ona živa reč, nevidljiva spona koja spaja. Ali, vredna deca nisu dozvolila da im to umanji radost, već su ljubav prema Svetom Savi podelila u onlajn druženju sa vršnjacima. Pevala su glasom pobednika, čitala najlepše stihove o učitelju nad učiteljima i radosno prkosila svemu što danas ometa normalno življenje.
– Mnogo sam tužan što nismo mogli da proslavimo Svetog Savu kao ranijih godina. Ali, učiteljica se potrudila da preko onlajn nastave obeležimo ovaj divan dan – kazao je Aleksandar Petrović, učenik trećeg razreda iz Štutgarta.
Onlajn zidne novine.
Ono što je ipak potpuna novina je da su učenici zajedno sa nastavnicom napravili onlajn zidne novine. U njima se nalaze literarni i likovni radovi učenika, predanja i legende, crteži svetitelja i srpskih svetinja, sve to kao jedinstveno pismo u čast našeg prvog srpskog arhiepiskopa ispisano perom ljubavi.
– Čuvajući uspomenu na našeg Rastka – Svetog Savu, jačamo sebe kao narod, jer svetosavlje je naša prošlost, naša budućnost, vera u čoveka, stalno podsećanje ko smo i šta smo. I, dokle god ono traje, trajemo i mi – istakla je nastavnica Tatjana.
I učenici Biljane Anđelković su Savindan obeležili putem Zum aplikacije. Na početku su pevali Svetosavsku himnu, pogledali prezentaciju o Nemanjićima, podsetili se šta znaju o Svetom Savi, a zatim su usledile pesme i priče o svetitelju, neko je čitao, a neko recitovao. Mlađi uzrast je bojio lik Svetog Save, dok su stariji ponešto zapisali u svesci.
Školska slava je u grupama učiteljice Slavice Stupar proslavljana cele nedelje. Ove godine pod posebnim okolnostima i uslovima, a vođeni duhom Svetog Save i pravoslavlja, đaci su pokazali da ne posustaju na njegovom putu vere u istinske vrednosti, hrišćansku ljubav i dobrotu. Kreatvnost je bila na visokom nivou. Pevala se horska pesma “Ko udara tako pozno”, govoreni su stihovi, anegdote o Svetom Savi, dok su Ana Škorić i Sofija Ilić izvele na klaviru Svetosavsku himnu. Deca i roditelji su se onlajn uključivali u petovečernju proslavu Svetog Save u organizaciji Centra za Srbe u rasejanju.
Himna se ipak orila
Savindan i učenike Jovane Knežević najpre asocira na đačku priredbu u čast Svetom Savi. Nažalost, ove godine nisu imali čast i priliku da se povodom školske slave okupe u učionici i zajedno proslave. Ipak, uprkos neobičnoj situaciji u kojoj je ceo svet, potrudili su se da, koliko je to moguće, izraze poštovanje zaštitniku srpske pismenosti i škola. Iako nisu imali priliku fizički da se sretnu, okupili su se putem interneta i na taj način, recitacijama, pevanjem, a neki i slikanjem, pokazali i dokazali da slede stope prosvetitelja. Stihovi i recitacije su se nizali, a Himna Svetom Savi orila se u domovima učenika, baš kao u sali punoj publike.
Kristina Bresnopoljac iz Fojerbaha je povodom školske slave naslikala predivnu sliku i rekla:
– Umetnost i slikanje su moja velika ljubav. Sveti Sava je zaštitnik naše škole, čini nas mudrijima i podržava nas tokom obrazovanja. Zato mi je bila velika čast da ga naslikam kao znak zahvalnosti za sve što nam je pružio.
Nikolina Dugić, učenica iz Štutgarta, takođe je naslikala predivan rad na temu “Sveti Sava kroz sliku i stih”. Učešćem u priredbi zadovoljni su bili svi, kako đaci, tako i njihovi učitelji.
Učenici Slavica Simić su zajedno sa nastavnicom osmislili program i proslavili praznik preko Zum aplikacije. Oni stariji su recitujući pesme, čitajući priče i legende o Svetom Savi, upoznali i one najmlađe sa njegovim delom. Učenici su ceo život prosvetitelja predstavili i stripom, a da li su dovoljno naučili o liku i delu Svetog Save mogli su na zabavan način da provere rešavajući kviz.
Dobri su i video-časovi
– U nemogućnosti da ovogodišnju proslavu školske slave obeležimo na način na koji smo to radili godinama unazad, svečanom priredbom, obeležili smo na našim video-časovima – navodi učiteljica Valentina Damjanović.
Ona dodaje da su učenici imali zadatak da pročitaju priče i legende o Svetom Savi kroz koje su upoznali njegov značaj za istoriju i kulturu srpskog naroda.
– Pevali smo Svetosavsku himnu a i svirali. Najmlađi učenici su crtali prosvetitelja i naučili nešto o njegovom životu. Najinteresantniji deo naših časova bio je kviz o Svetom Savi u kome su učenici veoma zainteresovano i radosno učestvovali – ističe učiteljica Valentina.
Njene reči potvrđuju i đaci.
Ena Stajić Maksimović, učenica prvog razreda kaže da joj se sviđa trenutni način učenja.
– Dopada mi da ovako učimo, zato što možemo da vidimo slike, filmove i čujemo priče koje nam učiteljica čita ili pogledamo na snimku. Sviđa mi se posebno priča “Sveti Sava i đaci”.
Matej Obradović, je učenik šestog razred i priznaje da više voli kad idu na nastavu u školu, jer može da se druži sa vršnjacima.
– Dopadaju mi se i video-časovi, jer mogu da vidim i čujem učiteljicu i drugare. Najviše mi se dopao kviz o Svetom Savi i priče u kojima on podučava ljude, savetuje ih i pomažeim.
Svima želja velika akademija
U subotu je u Karlsrueu otac Aleksandar Škorić uz blagoslov podelio deci paketiće. Uz to je sa mališanima razgovarao o Svetom Savi, školi i dobrom zdravlju. Posebno sa Evangelosom i Stefanosom Maletsasom kojima je majka Dara poreklom iz Modriče, a otac Grk Vasilios iz Soluna. Oni su učenici osmog i šestog razreda u grupi Slavice Stupar.
Lana Mršić iz Pforchajma je prvi put bila u crkvi.
– Ovde je prelepo. Nedostaje mi škola, a srećna sam što sam dobila paketić.
Mina Garić iz Gagenaua je došla sa sestrom Kalinom i kaže da voli ovaj praznik.
– Pamtim kako smo ga proslavljali i u Srbiji. Drago mi je da sam videla učiteljicu i neke drugare.
Milica Majstorović iz Raštata je s radošću došla u hram.
– Volim što sam u crkvi, ali mnogo lepše je bilo prošle godine kada smo imali Svetosavsku akademiju. Bilo je svečanije, više dece i ljudi.
Na rastanku svi su imali istu želju: Da sledeće godine ovaj praznik proslavimo Svetosavskom akademijom u velikom broju.
Spaja nas duh svetosavlja
Učenici Nataše Milenković su prvom srpskom učitelju, prosvetitelju i arhiepiskopu posvetili dve nastavne nedelje. Tokom prve nedelje detaljno su obradili temu: “Srbija u doba Nemanjića.” Od doba Stefana Nemanje i njegove vladavine, porodice i detinjstva Rastka Nemanjića, krunisanje Stefana Prvovenčanog, kralja Milutina, Stefana Dušana zvanog Dušan Silni do cara Uroša poznatog kao Uroš Nejaki. Učenici su pokazali znatno interesovanje za istoriju našeg naroda, a kroz kvizove i igre asocijacija pokazali su da je usvojeno znanje na visokom nivou.
Na časovima srpskog jezika obrađene su legende i priče “Zlatno jagnje”, “Sveti Sava i đaci”, “Radi, pa ćeš imati”, “Sveti Sava i seljak koji je tražio sreću” i mnoge druge priče i pesme.
Učenici su dobili zadatak da nauče određeni dramski tekst ili pesmu za odeljenske onlajn priredbe koje su preko Zum platforme održane u toku druge nedelje. Priredbe su započinjale himnom, a potom su izvođeni kratki dramski tekstovi, priče, legende, pesme, recitacije o Rastku Nemanjiću, njegovom odrastanju, porodici, odlasku na Svetu Goru, Hilandaru,
– U ovoj veoma teškoj situaciji ukazali smo na to da nas duh svetosavlja spaja i učvršćuje u istrajnosti da učimo srpski jezik i čuvamo tradiciju, kulturu i istoriju. Cilj je bio da svaki učenik učestvuje u nekoj od kreativnih radionica, da recituje, čita, crta, peva, glumi, ili piše… uz poruku da je svetosavski put naša snaga i izvor i da “drugog puta nema” sem Savinog. Učenici koji nisu mogli da učestvuju u onlajn priredbi imali su zadatak da nauče određeni tekst i da ga pošalju putem glasovne poruke, da nacrtaju lik Sv. Save ili da napišu ili prepišu tekst – navodi nastavnica Milenković.
Tokom vannastavnih aktivnosti učenici su bili angažovani za učešće na konkursima: “Sveti Sava, princ i prosvetitelj” i “Sveti Sava kroz sliku i stih”.
Pesme, priče i slike u filmu
Grupe koje vodi nastavnica Ksenija Gaćinović u Manhajmu, Hajdelbergu i Hajlbronu su ove godine proslavile Svetog Savu zajedničkim projektom. Sva deca koja su želela da učestvuju poslala su svoje kratke prezentacije od koje su umontirane u film. Mogli da pošalju razne kratke svoje prezentacije osmišljene po sopstvenom izboru. Neki su pevali, neki su pisali priče, neki su recitovali pesme, a neki slikali. Takav kratak film je kolaž radova samostalnih učenika koji su na svojstven samostalni način predstavili viđenje školske slave i svega što znači za nas sami Sveti Sava.
Sveti Sava je time deci bio sama tema nekog svog istraživačkog rada i biranja najbolje tehnike kroz koju dete može da se izrazi. Roditelji su bili oduševljeni a deca ponosna na svoj krajnji stvaralački ishod.