Švajcarci nisu rasisti-to vole da naglašavaju upravo po onim Fejsbuk grupama, u kojima se dnevno podstiče mržnja protiv stranaca, izbeglica i drugačije mislećih, piše "20 minuta". Oni takođe nisu fašisti ni nacisti, kako tvrde za sebe.
– Švajcarci i ne izgledaju tako. Nemaju ćele, parole ni prepoznatljive simbole. Međutim, Švajcarci svih uzrasta, učenici, šegrti, gimnazijalci, studenti, zaposleni, nezaposleni, očevi, majke, penzioneri širom zemlje – izjavama koje ostavljaju po Fejsbuk grupama, u kojima ih ima i preko 6.000 članova pokazuju jedno drugo lice, koje izaziva strah". Svi oni se slažu u jednom, a to je da je situacija u zemlji loša – da su "okruženi neprijateljima, podrivani iznutra takođe neprijateljima"- a predstavnici naroda su "neupotrebljivi ili čak izdajice.
Odluka da vlasti prihvate izbeglice iz Sirije je bila razlog za poziv na Fejsbuku na trajne i brutalne građanske pobune. Učenik Simon J. iz Vangena, kojem u sobi stoji globus, SVP – zastava i oružje, poručuje preko fejsbuka da je "krajnje vreme za revoluciju… jer pred tolikom masom ljudi i političari imaju strah, posebno ako smo naoružani i stojimo pred parlamentom". Niko od preko 6000 posetilaca nije mu protivrečio, nego su njegovu izjavu mnogi "lajkovali".
Naizgled uzorni građani pozivaju na ubistva i smaknuća. U internet-diskusiji povodom 180 izbeglica koji su se udavili u Sredozemnom moru, Jakob B. je predložio da se "svi azilanti pobacaju u more, jer oni donose samo bedu, smrt i rat". Jedan šofer iz Altštetena piše da bi svakog azilanta koji dođe u Švajcarsku "najradije odstrelio". Slično pišu i ostali, o "deportovanju tog legla od kojeg ne može da se očekuje više od ubistava" ili "Afrike za majmune, Evropa za belce". Kada je jedna trudnica-izbeglica izgubila dete na na švajcarskoj granici, komentari su bili da se to desilo "jer ju je muž tukao", a neki su poručivali da je "i dete, kao i majku i oca, još pri bekstvu trebalo ubiti".
U aktuelnom izveštaju tajne službe NBD navodi se da desni ekstremizam u Švajcarskoj jedva da ima odjeka. Možda bi ova služba trebalo da pogleda šta se dešava na Fejsbuku, komentariše "20 minuta". Jer, tu se ne radi o bagatelnim izjavama. Naprotiv, po rečima Martina Štajgera, eksperta za pravna pitanja, "izjave na Fejsbuku se direktno tiču kaznenih normi protiv rasizma, podsticanja na nasilje i povrede ličnih prava. Ko ciljano poziva na nasilje, jasno je da se nalazi na kažnjivom terenu". Pritom se izjave na Fejsbuku ne tretiraju kao privatne, nego kao javne, tako da i za Fejsbuk važe odredbe o rasnoj diskriminaciji.
Kako kazniti počinioce ?
Kako se počinioci mogu sankcionisati? "Prijavljivanje Fejsbuku često ne pomaže, ukoliko je neko lično pogođen ili konstatuje povredu prava. Onaj ko je žrtva trebalo bi da preduzme pravne korake, što znači, treba podneti prijavu policiji. |