Iako su prošla dva meseca od konstituisanja Vučićevog kabineta, pri Ministarstvu spoljnih poslova (MSP) još uvek nije osnovana uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu. Mada dijaspora u Srbiju šalje pomoć šakom i kapom, i dalje je na marginama interesovanja države Srbije. Jedine institucionalne veze za sada idu preko skupštinskog Odbora za dijasporu i Odeljenja za migracionu politiku, dijasporu i socijalne sporazume pri MSP.
Iako je to tražila, Slavka Drašković, direktorka ugašene vladine Kancelarije za dijasporu, još se nije sastala sa Ivicom Dačićem, šefom diplomatije.
Veljko Odalović, generalni sekretar MSP-a najavio je formiranje Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu "čim bude doneta odluka o izmenama Pravilnika o sistematizaciji". On je na sednici skupštinskog Odbora za dijasporu objasnio da je problem nastao zbog Zakona o ministarstvima i zabrane povećavanja broja zaposlenih u državnim resorima, osim u retkim izuzecima i uz saglasnost Vlade Srbije. Otuda je parlamentarna odluka da MSP preuzme zaposlene iz ugašene vladine Kancelarije za dijasporu u koliziji sa Vladinom odlukom.
Uprava bi trebalo da… |
– Ministarstvo spoljnih poslova treba da poveća broj zaposlenih, ne samo formiranjem Uprave za dijasporu već i otvaranjem novih konzulata, a sve to sada nije moguće. MSP je već dva puta tražio Vladinu saglasnost da poveća broj zaposlenih, ali, kako nam je rekao Odalović, odgovor još nije dobijen – pojasnio je za "Vesti" Aleksandar Čotrić, član skupštinskog Odbora za dijasporu.
Članovi tog odbora pozvali su MSP i Vladu Srbije da se što pre, u skladu sa Zakonom o ministarstvima, formira ta uprava i obezbedi pun pravni okvir za saradnju sa Srbima u dijaspori i regionu. Predsednik Odbora Janko Veselinović ukazao je da se odugovlačenjem sa formiranjem uprave šalje loša poruka dijaspori.