“Albanski premijer Edi Rama, sudeći prema njegovom političkom delovanju, sve više podseća na ‘albanskog Miloševića'”, ističe se u analizi Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) u Ljubljani.
Institut upozorava da aktuelna situacija u Albaniji najviše zabrinjava, jer već sada postoje naznake mogućeg građanskog rata.
U najnovjoj analizi tog instituta o aktuelnoj situaciji u regionu Zapadnog Balkana, analitičari ističu da u Albaniji može doći do oružanog konflikta.
Put ka stabilizaciji situacije u Albaniji vide u formiranju tranzicione vlade, koja će pripremiti teren za fer i slobodne izbore, jer, kako upozoravaju, u suprotnom Rama će Albaniju uvesti u građanski rat.
“Briselska administracija slovi kao poprilično korumpirana, analitičari i istraživači često navode primer albanskog premijera Edija Rame, koji je na sumnjiv način i koji se povezuje sa korupcijom uspeo da ostvari određene nedozvoljene uticaje u Briselu”, navodi se, između ostalog, u analizi IFIMES-a.
Podseća se da je Albanija 1991. i 1997. već bila na rubu građanskog rata. Analitičari albansku opoziciju vide kao najdržavotvorniju od svih opozicija u regionu, koja se, kako ističu, snažno suprotstavlja “omraženom režimu Edija Rame”.
Oni smatraju i da je odlaganje lokalnih izbora u Albaniji, zakazanih za 30. jun ove godine, neizbežno.
Ukazuje se da se aktuelna događanja u Albaniji i prisutna nestabilnost u regionu pokušavaju preneti na Srbiju.
Opravdano se, kažu, stoga postavlja pitanje kome odgovara izazivanje haosa na Balkanu i koje se namere skrivaju iza toga.
Smatraju da je važno obezbediti mir i stabilnost u regionu i upozoravaju da bi svaka destabilzacija Srbije mogla ugroziti celi region i pokrenuti spiralu nasilja.
U osvrtu na stanje u drugim zemljama u analizi IFIMES-a se ukazuje da iako su sve sve države Zapadnog Balkana pogođene maćehinskom politikom EU, u poslednje vreme ta politika najviše štete nanosi Srbiji i Severnoj Makedoniji.
– Nerešavanje kosovskog pitanja drži celi region u stanju neizvesnosti i latentne nestabilnosti. Uvođenje taksi na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine dodatno komplikuje ionako komplikovane odnose u regionu. Severna Makedonija je napravila istorijski napredak pod vodstom premijera te države Zorana Zaeva i zaslužila je, da joj se odredi datum za početak zvaničnih pregovora sa EU, a EU još uvek okleva – ukazuju analitičari i ističu da takvo ponašanje zvaničnog Brisela može se vratiti kao bumerang samoj EU, jer bez jasne politike prema Zapadnom Balkanu i proširenju za EU ovaj prostor može biti zauvek izgubljen.
Države Zapadnog Balkana, smatraju analitičari, mogu promeniti svoju geopolitičku orijentaciju, posebno u situaciji kada se EU nalazi u dubokoj krizi i kada se ne zna njena predvidljiva budućnost.
Znači Rama neće rat sa Srbijom zbog Kosova,i to mu je neoprostiva greška.Tj.Rama neće stvaranje velike Albanije.Pa Milošević je i vodio neke ratove a ovaj čovek izgleda i ne sanja o tome.E evo mu kazne za neposlušnost fa,šistikoj alijansi.
Требаће му рат у Албанији да пошаље нове избеглице на Косово.
Pa u pravu ste.Ne samo na Kosovo već i u kosmopolitski Beograd gde će ih beogradjani dočekati raširenih ruku i puna srca,a da bi im napravili mesta isteraće naše Srbe izbegle iz NDH-azije,Bosne,Kosova jer ih se kao primitivaca groze i gade.