Radoznali Jenki

0

Amerikanac osuđen na šest godina zatvora

– Moj najveći strah bio je da me neće uhapsiti rekao je Miler. On je zajedno sa zemljakom Kenetom Biom početkom meseca pušten na slobodu iz severnokorejskog zatvora pošto je Pjongjang prethodno posetio direktor američke Nacionalne obaveštajne službe Džejms Klaper.
– Želeo sam da ostanem u zemlji, ali oni su hteli da odem. Prve noći su insistirali da napustim zemlju prvim sledećim letom, ali sam to odbio – ispoveda se ovaj američki avanturista.

Lažne beleške
– "Beleške u svesci sam pisao u Kini, neposredno pre odlaska u Severnu Koreju", priča Miler. "Priznajem da sam malo preterao. Sad mislim da je to bio pogrešan potez. Vlastima je posle čitanja tih nerealnih stvari postalo jasno da su izmišljotine i onda ih je samo još više zanimao pravi razlog moje posete zemlji."

Kajanje
– Sada ipak mislim da je to bila greška. Moj put nije doneo nikome nikakve promene, osim meni samom. Osećam se krivim zbog onoga što sam uradio. Potrošio sam mnogo vremena severnokorejskih, ali i američkih zvaničnika koji su se bavili mojim slučajem – vajkao se Miler posle svega.

U aprilu je severnokorejska agencija KCNA saopštila da je uhapšen američki građanin. Na letu od Kine do Pjongjanga on je namerno oštetio svoju turističku vizu. Dve nedelje kasnije, posle serije saslušavanja od strane zvaničnika iz Pjongjanga odveden je iz hotela i uhapšen.
Severnokorejski analitičari su se složili da će Pjongjang iskoristiti Milerovo hapšenje kao prednost u diplomatskom natezanju sa Amerikom, koja već godinama kritikuje korejski nuklearni program i njihov diktatorski režim. Ali, Miler kaže da je bio uhapšen tek posle mnogo ubeđivanja sa severnokorejskim vlastima.
Posle suđenja u septembru, on je osuđen na šest godina teškog rada zbog ilegalnog ulaska u zemlju, odnosno "akta neprijateljstva", presude za koju Miler sada kaže i da jeste i da nije istinita.
On je svoj plan da bude uhapšen u Severnoj Koreji brižljivo pripremao. Pri tom kaže da je bio nezadovoljan kako zapadni mediji izveštavaju o ovoj azijskoj zemlji i rešio je da se sam uveri kako stoje stvari. Za razliku od drugih stranaca uhapšenih u Severnoj Koreji, kada je Milerov slučaj postao poznat javnosti, međunarodni mediji su imali velike muke u pronalaženju detalja iz njegove biografije.
To je delom zbog toga što se Miler uoči akcije potrudio da sakrije podatke o sebi. On je pri kupovini karte u Hongkongu firmi koja se bavi prevozom Amerikanaca u Pjongjang namerno dostavio lažni broj za hitne slučajeve.
U prvom trenutku se sumnjalo da je špijun, na šta su ih naveli zapisi u Milerovoj svesci koju su pronašli. Tamo je Miler napisao da zna izvesne tajne o SAD i Južnoj Koreji, zemljama sa kojima je Severna Koreja još uvek zvanično u ratu. On tu još kaže da "podržava odluku o povlačenju američke vojske iz Južne Koreje", posle čega su se čule teorije zavere kako je Miler zapravo haker, povezan s Vikiliksom. Kasnije se ispostavilo da su sve to unapred smišljene laži, čija je svrha bila da pomognu Mileru da ostane u Severnoj Koreji.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here