Nakon što se čulo da je zdravstveno stanje nekadašnjeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžiča koji izdržava kaznu zatvora u Velikoj Britaniji loše, a nije dobio potreban tretman i Asocijacija Stvaraoci Republike Srpske zatražla da ga pregleda lekarski tim iz UKC iz Banjaluke oglasio se direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić rekavši da su lekari spremni za to.
On kaže da bi sa svojim sredstvima otputovali da ga pregledaju i daju mišljenje o njegovom zdravstvenom stanju. Podsetio da je tim sa UKC-a već išao u Hag zbog generala Ratka Mladića, Stojana Župljanina i Miće Stanišića.
– To smo uradili sa osuđenicima u Hagu i doprineli poboljšanju njihovog zdravstvenog stanja – rekao je Đajić.
Nehumani uslovi
Karadžić je u zatvoru Albani na ostrvu Vajt, gde izdržava doživotnu kaznu, a Mehanizam za međunarodne krivične sudove u Hagu objašnjava da nema slobodu da otkriva privatne medicinske podatke i da ih tretira sa najvećom poverljivošću.
– U skladu sa pravnim i regulatornim okvirom, koji sadrži principe ugrađene u međunarodne standarde, Mehanizam tretira informacije o zdravlju osuđenih lica pod svojom odgovornošću sa najvećom poverljivošću. Zato nema slobodu da otkriva privatne medicinske podatke o bilo kom licu pojedinačno – navode u odgovoru Srni.
Iz Mehanizma su potvrdili da ostaju u bliskom kontaktu sa zatvorskim upravama u zemljama u kojima su osuđeni pod nadzorom tribunala, uključujući Veliku Britaniju, gde je Karadžić.
Njegova ćerka Sonja Karadžić Jovičević je rekla 30. januara, da njen otac “već treći dan trpi užasne bolove koji ga sve češće vode u polusvesno i nesvesno stanje”. Predsednik RS Milorad Dodik kaže da je Karadžić životno ugrožen, zbog neadekvatne medicinske nege i nehumanih uslova u britanskom kazamatu.
Neophodna nega
On je na platformi X napisao da je razgovarao sa Sonjom Karadžić Jovičević i istakao da se uslovi u kojima Karadžić služi kaznu zatvora kose se sa svim internacionalnim pravilima, kao i Deklaracijom UN i predstavljaju njihovo grubo kršenje, što je nedopustivo.
– Treba hitno reagovati i Karadžiću obezbediti adekvatnu medicinsku negu i bez obzira na nepopravljive posledice dosadašnjeg tretmana, nadam se da će do toga ubrzo doći – naveo je Dodik.
Advokat Goran Petronijević je kazao da je i Rezidualni mehanizam za krivične sudove intervenisao kod vlasti zatvora Albani da Karadžiću bude pružena neophodna medicinska pomoć.
– Nije reč o izdržavanju kazne, već o humanitarnom problemu – kaže on.
Naglasio je da je pitanje je šta bi bilo sa Karadžićem da nije reagovala Karadžićeva porodica, javnost i on kao opunomoćenik.
– Čovek u tim godinama sa hroničnim bolestima mora da ima zdravstvenu pomoć i negu, a ne da se stvara situacija u kojoj će organizam ući u krizu, pa videti hoće li iz nje izaći ili ne – navodi on.
Kaže da se telefonom čuo sa Karadžićem da je iscrpljen i jedva govori.
Ne zna koliko će intervencija uticati na popravljanje zdravstvenog stanja i misli da će proces oporavka trajati malo duže ako to krene kako treba.
Peticija
Više od 3.000 građana RS, Srbije, Crne Gore, kao i Srba iz SAD, Kanade, Nemačke, Švedske i širom dijaspore potpisalo je do sada peticiju kojom zahtevaju poštovanje ljudskih prava Radovana Karadžića, a taj broj raste. Oni traže da Karadžić bude vraćen u pritvorsku jedinicu UN u Hagu ili prebačen u drugu državu u kojoj će dobiti adekvatnu medicinsku pomoć.
Pravnik Ognjen Tadić rekao je da je zbog lične, ljudske i moralne obaveze potpisao peticiju kojom se zahteva poštovanje ljudskih prava Radovana Karadžića koji nema adekvatno lečenje u britanskom zatvoru.
Čeka se odgovor
Vlado Đajić je rekao i da je stupio u kontakt sa Karadžićevim advokatom i da se traži način da ga pregledaju lekari UKC RS. Dodao je da još nisu dobili odgovor nadležnih u Hagu, ali da se Karadžićev advokat angažovao da ga pregleda tim lekara iz Srpske.
– Želimo da pregledaju i njega i medicinsku dokumentaciju, i da pričaju sa lekarima upućenim u Karadžićevo zdravstveno stanje. On ima pravo na adekvatno i stručno lečenje i mišljenje – kaže Đajić.