Kosovsko Ministarstvo za zajednice i povratak izdvojilo je 96.000 evra za sanaciju pravoslavnog groblja u Prištini. Slobodan Petrović, član Predsedništva Skupštine Kosova i predsednik Samostalne liberalne stranke (SLS), kome su mnogi zamerili što je učestvovao na lokalnim izborima koje je organizovala Priština, kaže da je naredne godine u planu izgradnja stanova za Srbe i početak rada televizije na srpskom jeziku.
U razgovoru za "Vesti" on kaže da bi na rešavanju problema Srba na Kosovu rado sarađivao sa Ministarstvom za Kosovo i Metohiju i Vladom u Beogradu.
Sanaciju groblja na Kosmetu je počelo i Ministarstvo za KiM, i Dragodan je na tom spisku.
– Bili bismo jako srećni da i oni rade na ovome, ali do sada su i oni i Koordinacioni centar pravili samo spiskove. I na tim spiskovima bi se često sve i završavalo.
Ohrabren rezultatima izbora
Spomenuli ste lokalne izbore u Gračanici, optužili su vas da ste kupovali glasove. |
I prošli ministar Slaviša Petković je radio na sličnim projektima, a na kraju mnogi nisu bili zadovoljni. Kako građani da budu sigurni da ćete vi zaista i raditi?
– To garantuju projekti koji su iza nas. U opštini Gračanica izgradili smo 150 stanova i 45 kuća. Potrošeno je oko dva-tri miliona evra na projekte za održanje srpske zajednice, za socijalnu i finansijsku pomoć.
Od proglašenja nezavisnosti vlasti u Prištini kao da čine sve da se dodvore Srbima, da li vam je sada lakše da radite?
– Sredstva koja su izdvajana za Ministarstvo za povratak ranije su bila tri puta veća, a danas je to 8.700.000 evra. Ali, formula uspeha je da se iz te situacije naprave uslovi za povratak i opstanak srpske zajednice. Na tom poslu nije samo SLS, koja, doduše, ima najveći uticaj, već i kosovska vlada, a i međunarodne organizacije poput USAID i EU koji pomažu za izgradnju školi, ambulanti…
Pored stanova, u novoj opštini Gračanica u kojoj je SLS osvojio mesto gradonačelnika, za narednu godinu planirana je gradnja još 80 stanova, a svako selo je dobilo asfalt. Planiramo da u opštini Štrpce počne izgradnja Kliničkog centra poput onog kakav je u Gračanici i 60 stanova za povratnike i socijalno najugroženije.
Kako ređate, ispada da na terenu radite više nego srpsko Ministarstvo za KiM?
– Nisam to rekao. Ne želim da omalovažavam aktivnosti nekih drugih. Možda je ono što oni rade manje vidljivo. I na terenu su za njih stvari mnogo suženije.
Recimo, pre nekoliko godina se počelo sa izgradnjom kuća kod Gračanice, i onda je za nastavak gradnje trebalo da se traže dozvole od lokalnih vlasti u Prištini. Zbog te procedure se stalo. Ali, i srpsko Ministarstvo i Koordinacioni centar su partneri koji nam mogu biti od pomoći.
Znači, spremni ste da sarađujete sa Vladom u Beogradu?
– Apsolutno. Nama je prioritet srpska zajednica. Očekujem aktivniju ulogu Vlade Srbije, da daje doprinos i napravi sigurniju i bolju perspektivu za srpsku zajednicu.