Načinom na koji se sa sindikatima pregovaralo uvređen je vođa sindikata Nezavisnost Branislav Čanak. On kao jedan od pregovarača tvrdi za "Vesti" da je novi zakon o radu očajan, a da je u pregovorima ophođenje vlasti bilo bez trunke pristojnosti.
– Taj tekst je napisan potpuno amaterski i po nalogu Američke privredne komore i Saveta stranih investitora koji zapravo nisu znali šta hoće. Nudio sam premijeru Aleksandru Vučiću da mi napišemo zakon, a on je to shvatio kao vic i ostao je neznalački napisan predlog koji nema čak ni analizu tržišta rada i posledice i obiće se o glavu građanima, ali i državi – kaže Čanak.
Fijatu oprošteno 100 miliona evraUlaganje države od 100 miliona evra u kapital privrednog društva Fijat Srbija nezakonito je otpisano, objavio je sajt Pištaljka, navodeći da je to pre dve godine učinio bivši ministar ekonomije Nebojša Ćirić. |
Novi zakon je katastrofalan i prema oceni predsednice Asocijacije samostalnih i nezavisnih sindikata Ranke Savić. Ona za naš list tvrdi da je priča kako će novi zakon povećati zapošljavanje obmana.
– Neće biti zapošljavanja ako nema investicija, ali ni institucija. To su priče za malu decu – kaže Ranka Savić i ističe užasnu sliku srpske stvarnosti – zarade najniže u regionu i Evropi, kao i činjenicu da se u poslednje dve i po godine nisu menjale.
Javnu raspravu već za četvrtak najavljuju i Udruženi sindikati Srbije Sloga, a njihov predsednik Željko Veselinović podseća da su sindikalci upozoravali na ovakav scenario.
– Politika Vlade Srbije od samog početka ide u tom pravcu da se zakon donese suprotno Zakonu o državnoj upravi, bez široke javne rasprave, iako postoje jaki razlozi za njeno održavanje jer je to nacionalni zakon koje bitno uređuje buduće odnose u Srbiji – kaže Veselinović za "Vesti".
Udruženi sindikati Srbije Sloga saopštili su da je na marginama Osme konferencije sindikata jugoistočne Evrope u Ohridu srpski predlog izmena zakona o radu koji nameću vlada i svet kapitala ocenjen kao ubedljivo je najgori od svih zemalja jugoistočne Evrope.
Ministar za rad Aleksandar Vulin kaže da je predlog izmena Zakona o radu kompromis poslodavaca, sindikata, države i stranih investitora, iako je javna rasprava izostala.
– Zakon o radu mora da bude kompromis i ako svi budu podjednako nezadovoljni, znači da država dobro radi svoj posao – kazao je i dodao da zakon ne može sam po sebi da reši probleme Srbije, pogotovo u ekonomiji, ali može da doprinese boljim uslovima privređivanja.
Vođe sindikata ne smeju na ulicuBranislav Čanak
Branislav Čanak kaže da će sesti za sto sa predstavnicima Saveza samostalnih sindikata Srbije radi dogovora o daljim koracima, ako u međuvremenu zakon ne bude hitno usvojen. Željko Veselinović iz Sloge odgovara da su spremni na solidarnost sa kolegama. – Odazvaćemo se pozivima za zajedničkom sinhronizovanom akcijom koja bi jedino imala smisla i donela rezultate – odgovara Veselinović.
Čanak pita predstavnike Sloge zašto čekaju poziv i zašto nisu pomogli pregovaračima i izašli na ulice. Veselinović međutim smatra da su predstavnici Nezavisnosti i SSSS-a pregovarali protiv interesa radnika. Ranka Savić
Ovakvi tonovi ljute Ranku Savić iz ASNS-a koja kaže da ukoliko svi sindikati ne reaguju zajedničkom akcijom, onda ne treba da postoje. – Treba zajedno da reagujemo i zaštitimo radnike. Ja sam u vranjskoj fabrici Jumko, gde ljudi pola godine ne primaju platu, bez zdravstvenih knjižica i s nepovezanim stažom, a Ministarstvo nema petlju nikoga da im pošalje – kaže ona i dodaje da s novim zakonom radnike čeka još gora situacija. |