Italijani obeležavaju Prvi Maj u atmosferi neizvesnosi, jer teško je slaviti praznik rada kada su milioni radnika kod kuće, stotine hiljada “na čekanju”, isto toliko ih je ostalo bez posla a oko dva i po miliona preduzeća čeka dovoljno sigurnu epidemiološku situacijnu da počnu da rada.
Ove godine Praznik rada će se obeležiti u skladu sa merama zaštite koje su na snazi: zabrana okupljanja, obavezno držanje fizičke distance i nošenje zaštitinih maski.
Neće biti proslave na koju su Italijani u proteklih 75 godina navikli: ništa od velikih koncerata sa stotinama hiljada učenika u Rimu, Torinu, Napulju, ni tradicionalnih prvomajskih povorki glavnim gradskim ulicama sa zastavama, muzikom, transparentima i u zrak podignutim pesnicama.
Umesto toga veliki prvomajski koncert biće organizovan u TV studiju uz učešće velikih imena italijanske muzike, a sve u skladu sa merama zaštite. Ove godine tema proslave je “Siguran rad za izgradnju budućnosti”.
Najavljene su i “virtualne proslave”, a predsednici glavnih sindikata će se obratiti članovima putem društvenih mreža i unapred snimljenih poruka.
Predsednik Italije Serđo Matarela, u prvomajskoj poruci pozvao je na obnovu zemlje, nakon pandemije, koja treba da se iskoristi kao prilika i podstrek ka kako je rekao za blagovremenu pomoć porodicama i preduzećima, i za ispravku starih nepravdi nezaposlenost mladih i žena.
Poruka Pape Frančeska je: “posao i poštena plata”.
Praznik rada sa velikim povorkama, koncertima na gradskim trgovima, Italijani slave od 1947 godine. U vreme fašizma praznik rada je obeležavan 21 Aprila.
Prvi Maj za Italijane je i datum podsećanja na događaj iz malog mesta Portela dela Dzinestra, blizu Palerma, kada je kriminalac i odmetnik Salvatore Džuloano (Giuloano) pucao na prvomajsku povorku radnika i ubio 11 i više desetina ranio.
Godine 1990 uveden je mega koncert za Prvi Maj, na glavnom trgu u Rimu, sa milion i više učesnika iz cele Italije.