Tri ili četiri dana rada, a onda dugačak vikend, sve finansirano od zarada i delimičnih penzija do pune mirovine, tako zamišlja industrijsko-hemijski sindikat IG BCE poslednje godine rada za svoje članove. U tarifnim pregovorima za iduću godinu oni će se založiti za kraću radnu nedelju za starije radnike umesto na produžavanje radnog veka zaposlenih, jer je "sve iznad 67 godina ionako iluzija".
Kako je rekao Peter Hausman, predsednik ovog sindikata, radi se o tome da smanji opterećenje na poslu, kako bi zaposleni što duže ostali radno aktivni.
– Želimo izjednačenje plata da bi rad zaposlenima ostao atraktivan. Od pomoći bi bilo kada bi zakonodavac omogućio delimičnu penziju od 60 godina -naglasio je Hausman. Po tom predlogu bi stariji zaposleni iz penzijskog fonda dobili delimičnu penziju, a od poslodavaca izjednačenje zarada.
Ono šta je njega i zaposlene alarmiralo je diskusija o tzv. "leksi-rente" koju zagovaraju socijaldemokrati, po kojoj je moguće da se, počev od 60 godine, dobije 30, 40, 50, 60 ili 70 odsto iznosa penzije.
Tema je interesantna i za sledeću rundu tarifnih pregovora u metalnoj i elektronskoj industriji, gde se takođe traže novi modeli radnog vremena.
Od penzija sa 67 godina, međutim, poslodavci ne odustaju. S obzirom na demografska kretanja naš centralni cilj je da što više zaposlenih što je moguće duže motivišemo i zadržimo da rade, izjavio je Klaus-Peter Štiler iz udruženja hemijskih poslodavaca.
Pitanje koje se postavlja je ko će da finansira ovu delimičnu penziju, jer poslodavci to ne žele, a penzijske kase nemaju ionako dovoljno novca.
Otpor poslodavaca
Nemački savez sindikata DGB je još u junu tražio fleksibilni prelaz u penziju sa 60 godina, odnosno spuštanje granice sa 63 na 60 godina, što je naišlo na masovan otpor poslodavaca i konzervativnih partija. Broj radnika od 60 do 64 godine je porastao za 24 procenta, ali 55 odsto starijih su još uvek u radnom odnosu, a od tog broja je 30 procenata socijalno osiguranih.
Ostatak su mini-poslovi, kao raznosači novina, koji bez šanse za drugi posao nekako održavaju egzistenciju.