Rade neimar” Bog i batina na Kosmetu,”
Policija je uhapsila Predraga Subotičkog, direktora Građevinskog centra Eparhije raško-prizrenske "Rade neimar" u Beogradu i saradnika privremeno razrešenog vladike raško-prizrenskog Artemija. Subotički je, kako se navodi, uhapšen zbog sumnje da je protivpravno prisvojio oko 300.000 evra koje su mu date na ruke, bez priznanice, za rekonstrukciju manastira.
Firma "Rade neimar" bila je angažovana na rekonstrukciji i obnovi manastira na Kosmetu u periodu od 2004. do 2009. godine. Uhapšeni je kum rođenog brata Simeona Vilovskog, Artemijevog sekretara, za koga se tvrdi da je u bekstvu.
I ranijih godina su se pojavljivale raznorazne informacije, vezane za ovu firmu, kojima se, doduše, niko dosad nije bavio. Iza "Radeta neimara" d.o.o, kako je utvrdila SPC, stoji Artemije, a osnovana je bez znanja Crkve i u poslovima obnove svetinja na Kosmetu navodno je poslovala nezakonito. U Izveštaju o finansijskom poslovanju preduzeća, do kojeg su došli mediji, navodi se da je 18. novembra 2005. Artemije ponudio tadašnjem premijeru Vojislavu Koštunici da za 100 miliona dinara ova kompanija radi na obnovi crkava na Kosovu. On je pre dve godine ponudio i bivšem ministru za kapitalne investicije Velimiru Iliću poslovnu saradnju u izgradnji montažnih kućica na Kosovu, što je Ilić i potvrdio. Međutim, Artemije je želeo da posluje i sa državnim firmama, pa je tako "Telekom Srbija" angažovala ovu firmu za postavljanje optičkih kablova.
U dokumentaciji stoji da je Eparhijski centar "Rade neimar" d.o.o. registrovan u Beogradu na ime Predraga Subotičkog, koji je sa vladikom povezan preko Simeona Vilovskog. Subotički je kum Simeonovog brata Vladimira Vilovskog, koji se takođe nalazi na platnom spisku eparhije.
"Rade neimar" je osnovan 2003. kao preduzeće za građevinarstvo, trgovinu i usluge. Iste godine Eparhija, na čijem je čelu Artemije, bez znanja Crkve sklapa ugovor s Predragom Subotičkim, kome odobrava da u svim poslovima zastupa Eparhiju i, kako piše u dokumentu, firma godinama Crkvi ne uplaćuje dažbine. Naime, "Rade neimar" ne uplaćuje eparhijski doprinos, ne taksira račune sa četiri odsto takse, niti daje jedan odsto za centralnu patrijaršijsku kasu.
U krivičnoj prijavi Sinoda protiv Artemijevih saradnika navodi se da je iz Fonda za obnovu porušenih crkava i manastira na Kosmetu bilo više isplata na ruke Subotičkom. Sumnja se da su Subotički i Vilovski, koji je pobegao u Grčku, neovlašćeno i nenamenski isplaćivali novac sa bankarskih računa Eparhije. Milivoje Marković, blagajnik te eparhije, dao je pisanu izjavu kako je nalogodavac isplata bio upravo Vilovski.
Iz Fonda za obnovu Subotičkom je isplaćeno najmanje 412.000 evra. U krivičnoj prijavi se navodi da je od novca iz istog Fonda kupljena kuća u Sremčici za 65.000 evra – bez ugovora.
"Advokatu Malkomu Šou, bez ugovora i dokumentacije isplaćeno je 107.700 evra, dok je advokatskoj kući ‘Veneable’ plaćeno 46.000 evra. Toj advokatskoj kući isplaćeno je i 59.000 evra, kao i iznos od 2.040 evra za zakup stana u Solunu, ali iz Fonda za Kosmet", ističe se u krivičnoj prijavi.
Inače, Sinod SPC je 2006. godine doneo odluku o gašenju firme "Rade neimar", ali je vladika Artemije ovu odluku ignorisao poput mnogih drugih, a isplate ovom preduzeću su vršene i u 2009. i 2010. godini sa računa eparhije u "Komercijalnoj banci".
Prilozi iz inostranstva
|