Trajkovićeva, koja je bila sa Bernarom Kušnerom u Gračanici u trenutku dok je novinaru Glasa Amerike odgovarao na pitanja o "Žutoj kući", kaže da je tom incidentu prethodio razgovor sa francuskim ministrom o ozbiljnim političkim temama i načinima kako unaprediti komunikaciju između Srba i Albanaca na Kosovu.
"Odjednom, kao grom iz vedra neba, dolazi pitanje u kome novinar kaže Kušneru da ga porodice kidnapovanih Srba optužuju da je učestvovao u trgovini organima. Njegovu reakciju sam razumela sa profesionalne, ali, moram da priznam, i sa političke strane… Za lekara je zaista teško da prihvati pitanje koje u sebi sadrži bilo kakvu optužbu ili sumnju da je učestovao u trgovini organima", rekla je Trajkovićeva.
Trajkovićeva je istovremeno ocenila da je pitanje novinara Glasa Amerike Budimira Ničića, upućeno Kušneru, samo dokaz više da "mediji u Srbiji teže senzacionalizmima i da su praktično jedva čekali da se nešto slično desi".
Trajkovićeva kaže da veruje da je Kušner upoznat sa slučajem "žute kuće", ali da ona lično nije osetila potrebu da mu na tu temu postavlja dodatna pitanja.
"On je bio u odlasku i to prosto nije bilo moguće", rekla je ona i dodala da je i sam Kušner jedan od onih Jevreja koji, kako je rekla, prema njenim saznanjima ni ne zna gde su grobovi njegovih najbližih.
Prva progovorila Karla del PonteSrpsko tužilaštvo za ratne zločine pokrenulo je istragu o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Metohiji, odnosno severu Albanije, gde se nalazi žuta kuća u kojoj su navodno uzimani organi otetih i kidnapovanih Srba i drugih stanovnika Kosmeta koji nisu Albanci. Bivša tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte prva je tvrdnje o trgovini ljudskim organima iznela u javnost, u svojoj knjizi "Lov: ja i ratni zločinci", koju je objavila po odlasku sa dužnosti. Kušner je bio prvi šef Misije UN na Kosovu i Metohiji, od jula 1999. do januara 2001. godine. |