Pravu konfuziju u bankarskom sektoru BiH, ali i podozrenje kod građana, izazvale su informacije da poreska uprava SAD ima uvid u otvorene privatne račune stanovnika BiH koji su ih otvorili u bankama sa sedištem u Evropskoj uniji.
Naime, kako su preneli mediji, od 1. jula podaci građana BiH koji imaju otvoren račun u bankama dostavljaju se Amerikancima, iako BiH i SAD nisu potpisale nikakav bilateralni aranžman koji bi definisao to pitanje. Banke su već dve godine znale za ovakvu praksu i nedavno su počele da je primenjuju, bez ikakve odluke Saveta ministara BiH ili neke druge državne institucije.
Iako je ovakva praksa otvorila niz pitanja koja se tiču, pre svega, zaštite ličnih podataka, u bankama niko zvanično o tome ne želi da razgovara.
Kako se može čuti neslužbeno, sve se radi u cilju saradnje sa američkom vladom, odnosno kako bi se dao doprinos u borbi protiv terorizma, jer su Ameri skloni da baš sve proveravaju, naročito u zemljama koje su im bezbednosno zanimljive.
– Došlo je do konfuzije u načinu sprovođenja i razmene podataka sa poreskom upravom SAD i desilo se da su neke banke u BiH, umesto samo od klijenata koji imaju američko ili dvojno državljanstvo, od svih tražili da potpišu formulare i saglasnost da Amerikanci imaju pravo nesmetanog uvida u njihove račune i transakcije – rekao je izvor iz jedne inostrane banke sa sedištem u Sarajevu.
U Agenciji za zaštitu ličnih podataka u BiH tvrde da je osnovni cilj Zakona o zaštiti ličnih podataka da se na teritoriji BiH svim licima, bez obzira na njihovo državljanstvo ili prebivalište, osigura zaštita ljudskih prava i osnovnih sloboda.
– Za svaku obradu ličnih podataka, pa i za njihov prenos u inostranstvo, potrebno je obezbediti adekvatan pravni osnov. Da bi banka mogla prenositi lične podatke onih koji imaju račune, iz BiH u SAD, onda njihovo pravo ili obaveza da to čine mora biti propisana zakonom ili relevantnim međunarodnim ugovorom ili na osnovu saglasnosti lica na koja se ti podaci odnose – rekao je Petar Kovačević, direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH.
Promena prakse |