Margarita Simonjan je prva napisala: Putin se neće kandidovati za treći mandat! Ipak, njene zapadne kolege su ovo prečule. Simonjanova je nakon poslednjih Putinovih poteza podvukla: “Želeli ste revoluciju bez krvi? Evo je!” Džaba, opet ubedljiva većina pokušava da je ignoriše.
Suština se zanemaruje, a polemiše o ipak manje značajnim pitanjima. Kao što su: koliko dugo će Mihail Mišustin ostati premijer? Da li je on samo privremeno rešenje? Ili: ko će biti naslednik Putina? Oko toga se odavno licitira, „priznati kremljolozi“ su govorili o šansama Šojgua, Djumina, Sečina, Sobjanjina… Od skora, Medvedeva više ne pominju, piše Dušan Proroković za Sputnjik.
Putinova revolucija – promena ravnoteže vlasti
Međutim, ključno za razumevanje dešavanja koja su „protresla“ Rusiju, nije ništa od navedenog. Boris Nad odlično zaključuje: „U stvari, ono što predlaže predsednik Rusije, jeste rekonfiguracija čitavog državnog sistema, promena ravnoteže vlasti i novi način na koji će funkcionisati ruska država.“ Putin ne menja rukovodstvo, već celokupan sistem.
Putinovi predlozi za transformaciju sistema morali su biti dugo pripremani. Ustavne promene donose nova rešenja i po vertikali – tiču se strukture vlasti i po horizontali – tiču se obaveza regionalnih i lokalnih samouprava. Najveća novost je uspostavljanje Državnog saveta, dela izvršne grane vlasti koji će raditi paralelno sa predsedničkom administracijom i Vladom.
Inače, ovaj organ postoji još od 2000. godine, ali je njegova uloga bila savetodavna. Pored toga, daju se nova ovlašćenja za oba zakonodavna doma, iako Rusija ostaje „predsednička republika“. Istovremeno, međunarodni normativi će biti primenjivani samo ukoliko nisu u suprotnosti sa Ustavom, što se neće svideti brojnim međunarodnim organizacijama u čijem članstvu je Rusija.
“Rusija će i kroz mnogo godina biti Putinova država”
Inače, ovakav rasplet je najavljen još početkom 2019. godine, kada je Vladislav Surkov pisao o „ideologiji budućnosti“ i stvaranju „optimalnog modela za opstanak i procvat naroda Rusije“ i naveo:
“Rusija će i kroz mnogo godina biti Putinova država, kao što se savremena Francuska sve do danas naziva De Golovom Petom Republikom, Turska se oslanja na ideologiju Ataturkovih Šest strela, a SAD se i dalje okreću vrednostima i likovima svojih očeva-osnivača.”
Za konačni sud o dubini i širini promena neophodno je sačekati donošenje svih zakona koje ove ustavne promene iziskuju. Tada će mnogo toga biti jasnije. A to će, po svemu sudeći, potrajati do predsedničkih izbora
Kada bude odlazio sa funkcije, Vladimir Putin će iza sebe ostaviti novi sistem. U tom kontekstu, manje će biti važno i ime njegovog naslednika i čime će se on u budućnosti baviti, zaključuje Proroković.
Putin vec ima naslednika, mlad, energican, pametan. Protiv njega ce kauboji imati jos manje sansi nego sa Putinom.