Nekadašnji američki državni sekretar Henri Kisindžer zalaže se za konstruktivan prilaz Zapada u odnosima sa Rusijom u vezi sa situacijom u Ukrajini. On podseća na ključnu ulogu u održavanju ravnoteže snaga u svetu, piše britanski "Indipendent".
– Od 17. do sredine 20. veka Rusija se pokazala ključnom u održavanju ravnoteže snaga u svetu, osujećujući ekspanzionističke snove švedskog kralja Karla Dvanaestog, Napoleona i Hitlera – naveo je taj list u tekstu posvećenom objavljivanju Kisindžerove nove knjige "Svetski poredak".
Šef američke diplomatije između 1973. i 1977. kod predsednika Ričarda Niksona i Džeralda Forda i pomoćnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost između 1969. i 1975 rekao je povodom Ukrajine da se ne slaže sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Mirotvorac |
– Međutim, zašto neko, negde na tom putu nije predložio rešenje koje bi odgovaralo na zabrinutosti obe strane u kontekstu nezavisnosti Ukrajine", upitao je Kisindžer (91), dodajući da "kada je Evropa rekla Ukrajini da mora da izabere između Evrope i Rusije u trgovinskim pregovorima, možda bi veliki napredak bio načinjen da je neko rekao suprotno, da je rekao ‘hajde da to učinimo zajedno’".
– Lako je demonizovati Putina. Naravno, on nije lak, ali sretali smo tu vrstu ruskih vođa ranije – i on nije Hitler. Ne treba razgovarati takvim jezikom o jednom ruskom lideru – naglasio je Kisindžer.
Prema njegovim rečima, pitanje je kako da Zapad koncipira dugoročne odnose sa Rusijom u trenutku "kada se Azija transformiše, a islam je u neprestanim previranjima".