EPA
Vladimir Putin

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je gotovo sve žito iz ukrajinskih luka isporučeno EU a ne zemljama kojima je bilo potrebno, odnosno da je do najsiromašnijih država stiglo svega tri odsto od ukupnih isporuka.

– Od 87 brodova, koji su izašli iz ukrajinskih luka sa žitom, 32 su ostala u Turskoj. I smatram da je to apsolutno normalno, jer Turska je organizator tog procesa i ima na to pravo. Tri broda upućena su u Južnoafričku Republiku, tri u Izrael, sedam u Egipat, 30 u EU, a samo dva u najsiromašnije zemlje prema UN, to su Jemen i Džibuti. To je 60 hiljada tona, odnosno svega tri odsto – naveo je Putin na sednici Saveta bezbednosti Rusije.

– Nama su evropski partneri sve vreme govorili da je neophodno uspostaviti te isporuke, uključujući i iz Ukrajine, i to pre svega u interesu najsiromašnijih država.Sada čujemo da neki naši partneri dovode u sumnju ono što je rečeno u vezi s tim isporukama iz Ukrajine. Ali, kod nas je sve snimljeno, nikakvih grešaka nema – rekao je ruski predsednik.
Putin je istakao da Rusija namerava da do kraja godine isporuči 30 miliona tona žita zemljama kojima je to potrebno, a takođe namerava da poveća te isporuke do 50 miliona. Kako je naveo, ovogodišnji rod je u Rusiji bio dobar.
Kada je reč o đubrivu iz Rusije, ispostavilo se da njega mogu da kupuju samo zemlje EU i da je isporuka preko evropskih luka na azijsko i afričko tržište zabranjena.
– To je diskriminacija – istakao je ruski predsednik i naložio Ministarstvu spoljnih poslova da razmotri sa UN pitanje isporuka đubriva iz Rusije u Aziju, Afriku i Latinsku Ameriku.
Putin je rekao i da je Rusija spremna da isporuči đubrivo zemljama u razvoju besplatno.
Podsetimo, ruski predsednik je ranije, komentarišući na Istočnom ekonomskom forumu situaciju sa izvozom ruskog žita, rekao da evropske zemlje nastavljaju da deluju kao kolonijalisti i da su još jednom prevarile zemlje u razvoju.
Ranije je stalni predstavnik Rusije u Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja naglasio da deo prehrambenog sporazuma koji se odnosi na izvoz ruske hrane i đubriva ne funkcioniše. On je ocenio da zbog toga nije isključena obustava sporazuma.
Prehrambeni sporazum potpisan je 22. jula, a paket ovih dokumenata predviđa ukidanje ograničenja na izvoz ruskih poljoprivrednih proizvoda i đubriva na svetska tržišta, a takođe određuje algoritam za bezbedan izlazak komercijalnih brodova iz crnomorskih luka pod kontrolom Ukrajine duž posebno otvorenih humanitarnih pomorskih koridora.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here