"Braunšvajger cajtung" ocenjuje da čak ni sveobuhvatne ekonomske sankcije ne bi primorale Putina na promenu strategije. Istovremeno, te sankcije mnogo bi jače pogodile nemačku privredu od američke.
Zaoštravanje koje bi vodilo do novog hladnog rata SAD i Rusije takođe ne može biti u nemačkom interesu.
Još je otvoreno pitanje da li se može sprečiti građanski rat u Ukrajini, ali Berlin treba na tome da se angažuje do poslednje sekunde. Ionako već ima dovoljno onih koji zaoštravaju krizu – navodi se u tekstu.
Nevolja je što se Rusija iz partnera transformiše u neprijatelja i što više nema poverenja. Rusija je postala nepredvidiva, navode nemački listovi |
Putin će nastaviti po svom dok ne postigne ciljeve, koje, možda, nije do kraja ni definisao, ocenjuje "Braunšvajger cajtung", pitajući se da li je Putinov cilj blokovski neutralna Ukrajina ili država u rukama Kremlja.
"Frankfurtski dnevnik" smatra da Moskva gazi vrednosti koje su Evropljanima donele slobodu i blagostanje, te da Zapad ima izbor: ili će se odupreti ili će i sam postati talac.
Drugačije misli kolumnista "Frankfurter rundšaua", koji ističe da je nakon raspada SSSR-a trebalo da nastane Evropa koja garantuje bezbednost svim državama, uključujući Rusiju i njene građane.
Ali, Zapad se nije držao dogovorenog do kraja. Umesto toga, NATO je proširen do Baltika… Ima načina da se izađe iz ove krize. Zapadne diplomate treba da drže oružje zakočeno kada pregovaraju sa Moskvom – navodi ovaj list.
"Minhenski Merkur" piše da Vladimir Putin ima sve adute u rukama. U ovoj rundi pokera on svoje protivnike čita kao knjigu. Na njihovim licima ne vidi ništa čega bi se plašio.