Od predsedničkih izbora u Ukrajini na kojima je pobedio Viktor Janukovič odnosi između te zemlje i Rusije značajno su poboljšani i postignuti su sporazumi o ceni gasa i produženju ugovora najma pomorske baze na Krimu za rusku mornaricu.
Analitičari navodi da je predlog ruskog premijera najsmeliji do sada i da će verovatno naići na osudu kod ukrajinskih nacionalista i prozapadno orijentisane opozicije.
Eventualnim spajanjem Rusija bi dobila kontrolu nad velikim gasovodima koji prolaze kroz Ukrajinu i snabdevaju Evropu, dok se odatle snabdevau i ukrajinska domaćinstva.
Predlog o spajanju "Gasproma" i "Naftogasa" iznet je na sastanku međuvladinih komisija Rusije i Ukrajine u crnomorskom odmaralištu Soči.
Nešto ranije direktor ruske nuklearne kompanije Sergej Kirijenko rekao je da obe zemlje razmatraju mogućnost stvaranja zajedničke lokacije za sprovođenje projekata za stvaranje atomske energije.
"Govorili smo o integraciji u nuklearnoj oblasti. Spremni smo da to učinimo i po pitanju gasa. Predlažem spajanje "Gasproma" i ukrajinskog "Naftogasa", rekao je Putin i dodao da će ruska banka "VTB" možda dati 500 miliona dolara zajma ukrajinskoj vladi.
Portparol ukrajinskog premijera opisao je komentare ruskog premijera kao "improvizaciju". Portparol "Gasproma" Sergej Kuprijanov rekao je moskovskoj radio-stanici da je Putinov predlog interesantan i da je energetski gigant spreman da radi na tome.