Na okruglom stolu "Aktuelna spoljna politika Rusije i Balkan" u beogradskom hotelu "Moskva" Rešetnjikov je rekao da je svetski kapitalizam u velikoj krizi, a da zapadne zemlje, na čelu s SAD-om, traže mehanizme kojima bi ga oživele, jačajući tako Kinu i Rusiju.
– Svaki novi problem u svetu, svaka nova kriza, kao i ova u Ukrajini, prelamaju se kroz Rusiju – rekao je Rešetnjikov i dodao da se Ruska Federacija sve više okreće prema istočno-azijskim zemljama, u prvom redu prema Kini, kao i prema postsovjetskim državama.
Rešetnjikov je podsetio da će ruski predsednik Vladimir Putin za nekoliko sedmica ići u zvaničnu posetu Kini, gde će potpisati niz ugovora o političkoj i ekonomskoj saradnji dve države.
Govoreći o odnosima Rusije s Evropskom Unijom, Rešetnjikov je Vladimira Putina nazvao "najevropskijim" ruskim vladarom od 1918. godine i dodao da je toj državi izuzetno važna ekonomska saradnja s evropskim zemljama, naročito s Nemačkom i Italijom.
U Srbiji raste RusofilijaAnalitičar Đorđe Vukadinović ocenio je da u Srbiji, otkako je izbila kriza u Ukrajini, raste rusofilija. |
– Amerika vrši pritisak na sve evropske zemlje s kojima imamo jake ekonomske veze. Rusija i Amerika imaju jake finansijske, ali ne i ekonomske veze, za razliku od Evrope koja nam je u tom pogledu veoma važna – rekao je Rešetnjikov.
Ruski geopolitički stručnjak je ocenio da Rusiji predstoji veoma težak period u odnosu sa Zapadom, navodeći da neki taj period nazivaju "novim hladnim ratom".
Govoreći o odnosu Rusije prema balkanskim državama, Rešetnjikov je istakao da su za tu državu najvažnije Bugarska (zbog Južnog toka) i Srbija koju, kako je naveo, čeka "ozbiljan zadatak da izdrži pritiske Zapada".