Vesna Pusić je istakla da su u raspravi i drugi ministri "ukazali na to da se već iskazuje zabrinutost u javnostima i medijima Nemačke i nekih drugih zemalja zbog takvog ponašanja (Šešelja) i posledica odluke Haškog suda koju niko baš sasvim ne može razumeti, pa ni ja".
"I svakako ćemo insistirati", podvukla je Vesna Pusić, "da se institucije Evropske unije izjasne o tome jer to direktno nanosi štetu evropskom putu zemalja u regionu i svemu onome što se postiglo kroz evropski preobražaj zemalja regiona, bez obzira u kojem su one stadijumu".
"Obavestila sam 28 članica EU", rekla je ona novinarima, "o situaciji koja je nastala puštanjem na slobodu osumnjičenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja i njegovim političkim agitacijama, pozivanjem na rat i uništavanje regionalne saradnje, štetu koju nanosi odnosima država u regiji i naročito štetu koju nanosi mogućem evropskom putu država u regiji, poverenju u međunarodne institucije".
Stav Hrvatske je, dodala je šefica hrvatske diplomatije, "da bi i Evropska komisija, odnosno visoka predstavnica (EU Federika Mogerini) trebalo da osudi takvo ponašanje, a to je podržao i slovački ministar (Miroslav Lajčak)".
Ona je objasnila da je hrvatski predsednik Ivo Josipović "na sebe preuzeo da o tome i zvanično obavesti Haški sud o takvom ponašanju (Šešelja)".