"Odnosi između Hrvatske i Srbije su takvi da su oduvek stabilizovali ili destabilizovali ovaj region. Zbog toga bi trebalo izgraditi odgovorniju politiku da bi se odnosi popravili i na taj način stabilizovao region", rekla je Pusićeva u intervjuu Tanjugu.
"Evropska unija je projekat stabilizovanja i izgradnje država u našem regionu i istovremeno jedna vrsta mehanizma koji olakšava njihovu izgradnju, ali je, kad su evropske integracije u pitanju, ceo posao na nama", smatra Pusićeva.
Vesna Pusić, visoki funkcioner Hrvatske narodne strane, juče je u Beogradu učestvovala na skupu koji je Liberalno-demokratska partija organizovala povodom sedam godina od ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića.
Kada je reč o evropskim integracijama Hrvatske, ona je istakla da smatra da će ove godine biti završeni pregovori s EU, ali da će Zagreb i kad postane članica EU imati dosta zadataka koje je potrebno obaviti.
Prema njenom mišljenju, Srbija na putu ka EU "može mnogo da profitira iz hrvatskog iskustva, kako kada je reč o onom dobrom što treba uraditi, tako i o onome što treba izbegavati".
Ona je, takođe, dodala, da bi trebalo da Hrvatska ustupi Srbiji prevode pravnih dokumenata, u skladu sa odlukom hrvatske vlade od 30. decembra prošle godine.
"Situacija je relativno slična, kao i problemi, što je odličan temelj za saradnju između Srbije i Hrvatske i neku vrstu zajedničkog posla važnog za region, a to je da sve zemlje postepeno transformišu svoje unutrašnje situacije na nivo prihvatljivih evropskih standarda.Treba se držati civilizovane, pristojne, pravno uređene države", rekla je Pusić.
Kada je reč o pitanju Kosova, oko kojeg dve države imaju suprotne stavove, Pusićeva je rekla da je, po njenom mišljenju, Hrvatska opravdano priznala nezavisnost južne srpske pokrajine.
"To je činjenica koja je jednostavno nezaobilazna. Drugo je pitanje kako je do toga došlo, koja je politika do toga dovela", rekla je ona.
Pusićeva je, međutim, ukazala, da ni jedna ni druga zemlja nisu razmišljale o tome "koji bi u tim osetljivim pitanjima bio sledeći korak ili drugi elementi politike koji bi pomogli da se jedna neugodna situacija bar donekle ublaži".
Ona je kao primer za takav korak navela povlačenje tužbe Hrvatske za genocid protiv Srbije i srpske kontratužbe pred Međunarodnim sudom pravde, dodajući da će one bespotrebno opteretiti generacije koje za to nisu odgovorne.
Pusićeva smatra da otvorena pitanja između dve države, kao što su suđenja za ratne zločine, nestala lica, povratak izbeglica ili pitanje granica ne treba da rešavaju šefovi država, već da ih treba rešavati na nivou ministarstava i pojedinih resora.