Pušenje uskoro zabranjeno na poslu

0

Predlogom ovog zakona pušenje je zabranjeno u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru, kao i u prostoru koji nije zatvoren, a koji je funkcionalni deo prostora u kome se obavlja delatnost zdravstvene zaštite, vaspitanja i obrazovanja, društvene brige o deci, socijalne zaštite, uključujući i dvorišni prostor, kao i otvoreni prostor za održavanje pozorišnih, bioskopskih i drugih vrsta predstava.

 

Poslodavac može u zatvorenom radnom prostoru da odredi posebnu prostoriju za pušenje na kojoj je obavezan da istakne znak da je pušenje u toj prostoriji dozvoljeno, osim u zatvorenom radnom prostoru državne uprave i lokalne samouprave, zdravstvene zaštite, vaspitanja i obrazovanja, društvene brige o deci, socijalne zaštite, kulture, sporte i rekreacije, proizvodnje, kontrole i prometa lekova, proizvodnje, smeštaja i prometa životnih namirnica itd.

Pušenje se zabranjuje u javnom prevozu i prostoru koji služi kao čekaonica, a odgovorno lice dužno je da sprovede tu zabranu u javnom prevozu, i da obezbedi da se u tom prostoru ne nalaze opušci duvanskih proizvoda i pepeljare.

Od zabrane pušenja u zatvorenom radnom i javnom prostoru izuzeti su ugostiteljski objekti za ishranu i piće.

Ukoliko u ugostiteljskom objektu površine veće od 80 metara kvadratnih pušenje nije u potpunosti zabranjeno, odgovorno lice je dužno da odredi najmanje 50 odsto prostora u kome će to biti učinjeno, odnosno da odredi stolove, pultove, šankove i druge površine.

 

Vazduh iz prostorije za pušenje ne sme da se reciklira, nego mora putem ventilacionog sistema biti izveden u otvoreni prostor.

 

U takvim objektima može se odrediti i posebna prostorija namenjena isključivo za pušenje, u kojoj nije dozvoljeno služenje i konzumiranje hrane ili pića.

 

Prostorija za pušenje mora biti zatvorena prostorija u celini i sa kliznim vratima koja se moraju samostalno zatvarati, opremljena ventilacionim sistemom, s tim da vazduh s duvanskim dimom iz prostorije za pušenje ne sme da prelazi u druge zatvorene prostorije koje se nalaze u tom zatvorenom prostoru.

 

Ugostiteljski objekat manji od 80 kvadrata može biti u celosti određen kao prostor u kome je pušenje zabranjeno ili kao prostor u kome je pušenje dozvoljeno, uz obavezno isticanje odgovarajućeg znaka na ulazu.

Pravna lica i preduzetnici u čijim objektima je zabranjeno pušenje, odnosno u kojima postoje izuzeci od zabrane pušenja, dužni su da usklade svoj rad sa odredbama ovog zakona u roku od 180 dana od dana njegovog stupanja na snagu.

 

Osobe su najčešće izložene duvanskom dimu na javnim i radnim mestima i u svojim domovima i automobilima, a podaci za Srbiju pokazuju da je skoro dve trećine odraslih stanovnika (61,7 odsto) izloženo duvanskom dimu u svojoj kući, dok je na radnom mestu duvanskom dimu izloženo 44,9 odsto.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here