Pored punjenja noću, druga stvar koja je jednako štetna je kad se baterija uređaja u potpunosti isprazni.
Profesor informacionih i komunikacionih tehnologija Riteš Čag otkrio je savete i trikove kako da produžite životni vek baterije na telefonu. Prva greška koju čini većina ljudi je ostavljanje telefona da se puni preko noći što izuzetno šteti bateriji, piše Daily Mail.
– Većini pametnih telefona nove generacije je potrebno između 30 minuta i dva sata da se potpuno napune. Punjenje telefona preko noći, osim što je nepotrebno, ubrzava starenje baterije – rekao je Čag.
Baterija brže stari i propada zato što se litijum-jonske baterije hemijski razgrađuju zbog fluktuacija temperature i količine korišćenja uređaja. Kod punjenja preko noći, baterija dobija četiri puta više snage nego što joj je potrebno.
– Dobra vest je da većina uređaja automatski prestaje da se puni kada baterija dostigne 100 procenata. Problem je što aplikacije u pozadini rade čitavu noć pa nivoa napunjenosti padne na 99 odsto. Svaki put kad se to dogodi, telefon se dopunjuje što vremenom može da ošteti bateriju – objašnjava stručnjak.
Proizvođači telefona rešili su taj problem regulisanjem punjenja, pa tako iPhone nudi odlaganje punjenja kada nivo napunjenosti pređe 80 procenata, a Samsungovi uređaji ograničavaju punjenje na 85 odsto.
Druga stvar koja je jednako štetna je kada se uređaj u potpunosti isprazni, rekao je Čag i dodao da je optimalna napunjenost baterije između 20 i 80 procenata. Još jedna stavka koja utiče na trajanje baterije je kada se nakupi prljavština u priključku za punjenje.
– Nakupljena prašina u priključcima za punjenje telefona uzrokuje pregrevanje i prestanak punjenja. Preporučujem korišćenje čačkalice i vlažne krpe kako biste se rešili smeća koje može da ošteti vaš telefon. Prvo je potrebno isključiti uređaj, zatim ga osvetlili da vidite količinu prašine i zatim je nežno odstraniti krpicom i čačkalicom – savetovao je Čag.