Jutarnje ili celodnevne glavobolje nisu nešto zbog čega biste morali posebno da se brinete, jer mogu da budu uzrokovane nespavanjem, većom količinom alkohola ili nekom hranom koju ste pojeli.
E sada, ako sve ovo što smo nabrojali nije razlog kod vas ili glavobolja potraje i naredni dan, postoje i mogući uzroci zbog kojih biste trebali da odete kod lekara, za svaki slučaj.
Apneja u snu
Pojam “apneja” označava prestanak disanja, stoga apneja u snu predstavlja grupu poremećaja spavanja u kojima disanje ponavljano prestaje na kraći period. Iako “prestanak disanja” zvuči poprilično dramatično, ovaj poremećaj nije uvek toliko lako prepoznati. Osobe koje boluju od apneje u snu obično nisu svesne simptoma koji se javljaju tokom spavanja – hrkanje, teško disanje, gušenje, naglo buđenje.
Migrena
Hronične jutarnje glavobolje su obično ili migrena ili glavobolja napetosti. Migrena se često oseća kao pulsirajući bol na jednoj strani glave, zajedno sa simptomima kao što su osetljivost na svetlost ili mučnina.
Tenzione glavobolje
Obično se osećaju kao jak pritisak oko glave. Verovatnije je da ćete ovo doživeti ako patite od anksioznosti ili depresije. Ova vrsta glavobolje može da nastane i kao posledica noćnog škrgutanja zubima, jer ova navika može da napravi veliku napetost u vašoj vilici, što zauzvrat može da uzrokuje jaku jutarnju glavobolju.
Inače, buđenje s glavoboljom može da znači da previše koristite lekove, pa lekari savetuju da ih pijete ne više od 10 dana mesečno ili nekoliko puta nedeljno.