Sukobi su često praćeni visokim tenzijama i impulsivnim reakcijama, gde svako pokušava da izrazi svoj stav, zaboravljajući da i druga strana želi da bude saslušana i shvaćena.
Empatija i pažljivo slušanje su ključni za deeskalaciju tenzija i pronalaženje zajedničkog jezika.
Psiholog Mark Travers tvrdi da istraživanja pokazuju da „empatično parafraziranje” može značajno pomoći u smirivanju svađe i stvaranju dubljeg razumevanja među sagovornicima.
On je podelio dva načina za smirivanje sukoba u bilo kojoj vezi, bilo da je romantična ili porodična.
Aktivno slušajte pre nego što odgovorite
„Empatičko parafraziranje počinje istinskim slušanjem, bez prekidanja ili planiranja odgovora. Važno je prepričati sadržaj onoga što druga osoba govori i prepoznati emociju koja stoji iza toga.
Na taj način pokazujete da slušate na kognitivni i emocionalni nivo, koji smanjuje defanzivnost i pomaže u smirivanju napetosti“, rekao je Travers za „Psychology Today“.
Podstičite dijalog sa poštovanjem
Ako nismo sigurni šta druga osoba zaista oseća ili zašto je uznemirena, postavljanje pitanja za pojašnjenje može sprečiti nesporazume.
„Na primer, ako odgovorite nešto poput: „Zvuči kao da osećaš da se tvoji doprinosi ne vrednuju“, pokazujete interesovanje za njihovu perspektivu i pozivate ih da podele više o svojim osećanjima, što olakšava razumevanje i rešavanje konflikta“, objašnjava psiholog.
Dakle, sposobnost slušanja i prepoznavanja emocija je još jedan važan korak ka rešavanju nesporazuma. Na ovaj način sukobi postaju prilike za jačanje odnosa i dublje razumevanje, prenosi Index.hr.
Ja kad te pitam šta te muči, a ti ćutiš i nećeš ili ne znaš da odgovoriš ili te sramota, onda tu pomoći nema, može samo ili na drugu temu da se prebacimo ili razlaz.